Google maps je v súčasnosti asi najľahší spôsob ako si pocestovať prstom po mape. A nie je to len také bežné cestovanie, na aké sme boli zvyknutí v školskom atlase. Môžeme sa nerušene prechádzať po známych i neznámych zákutiach, pozrieť sa na svoj dom, miesta, kde sme trávili mladosť alebo sa mrknúť do sveta na Veľký čínsky múr, Pyramídy (okrem Egypte ich nájdete napríklad aj v Číne) či Eiffelovku v Paríži. Viete však, že nie každú lokalitu sa vám podarí úspešne vypátrať? Niekto si totiž dal záležať, aby isté miesta zostali utajené.Biele miesta na mape

Biele miesta sa dajú nájsť v každom období histórie. Google berie túto frázu doslovne. V ich mapách nájdete vybielené miesta tam, kde sa nachádza niečo, čo nemá byť vystavené zraku ostatných. Okrem bielych miest sú časté rozmazané územia, takže pokiaľ si nie ste istý lokalizáciou, nikdy daný objekt nenájdete. Navyše niektoré oblasti sú úplne vymazané, akoby neexistovali alebo sú dodatočne upravované. Takto je údajne upravená napríklad strecha Bieleho domu v Amerike.

google_cenzúra_holandsko

Územia, ktoré treba chrániť?

Možno si kladiete otázku – aké miesta sú tak dôležité, že ich je potrebné takto cenzurovať? Najčastejšie sú to letecké základne, jadrové či atómové elektrárne, niektoré ropné nádrže, strategické územia, niektoré školy a výskumné laboratóriá, niektoré železničné stanice, ale napríklad aj zábavný park PlayLand v New Yorku či rezidencie rôznych vysokopostavených ľudí.

google_cenzúra_francúzsko

Sloboda a demokracia

Sloboda akiste nie je tak úplne slobodná a demokracia demokratická. V konečnom dôsledku sa aj tak dozvieme len to, čo sa máme dozvedieť. Pravdaže, je nutné ochraňovať citlivé lokality, ktoré by mohli byť tŕňom v oku tých príliš aktívnych. No bez ohľadu na tieto skutočnosti, ak máte dosť peňazí, môžete mať také súkromie, že vás ani Google nenájde. My ostatní sa aspoň usmievajme, veď nikdy nevieme, kto sa na nás práve pozerá. Dôkazom je toto super videjko s chlapíkom, ktorý si veselo a tancujúc opravoval auto v domnení, že ho nikto nevidí. :)

google_cenzúra

(Ne)našli ste aj vy na mapách Google nejaké miesto, ktoré ste hľadali?