Tvrdenie, že väzenie je úplne iný svet, môže znieť ako klišé, ale je logické, že pravidlá spoločnosti nemusia platiť na mieste vyhradenom pre ľudí, ktorí nie sú spôsobilí pre život s bežnou populáciou. Štyria bývalí väzni vyrozprávali, čo najbizarnejšieho zažili počas výkonu trestu.John Williams

67 rokov
Odsedel si niekoľko trestov za ozbrojené lúpeže

John Williams

Počas niekoľkých mojich trestov som zažil dva incidenty, ktoré mi uviazli v hlave a považujem ich za bizarné. Prvý sa odohral, keď dozorcovia vykopali telíčko mojej zosnulej andulky v domnení, že som zakopal kontraband. Ľudia vo výkone dlhších trestov mali dovolené starať sa o operenca a ja som toho svojho bral pomaly ako svoje dieťa. Keď zomrela, našiel som vo vonkajšom krídle miesto s trávnatou plochou a stromom, ktoré podľa môjho rozhodnutia bolo vhodným na jej pohreb. Asi za 20 minút po tom, čo som ju zakopal, som zbadal skupinku bacharov, ako si to razí smerom k nej.

K môjmu zdeseniu začali kopať, zrejme z podozrenia, že tam skrývam kontraband. Nakoniec našli len môjho mŕtveho maznáčika a mali z toho ohromnú srandu. Ja som na tom nič vtipného nevidel. Vlastne som si s tým vtáčikom utvoril bližší vzťah než aký som kedy mal s väčšinou ľudí, čo je taktiež pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo som skončil vo väzení.

Druhý incident zahŕňal väzňa pristihnutého, ako nosí spodnú bielizeň manželky riaditeľa väznice. Bachari ho prehľadávali a zistili, že má na sebe krajkované nohavičky. Potom, čo prehľadali jeho celu, našli ďalšie štyri kusy schovaného spodného prádla. Chceli sa dozvedieť, čo to má znamenať a preto mu kládli otázky typu: “Čo sa to tu deje?”, “Beží tu nejaký čierny trh s nohavičkami?”, “Kde si ich zohnal?” Odmietol odpovedať, a tak sa dostal pred riaditeľa za držanie nepovolených predmetov v cele.

Neskôr som počul, že mu riaditeľ čítal obvinenie, a potom sa ho spýtal, či mu k tomu má ešte čo povedať. “Áno,” povedal zlodej negližé. “Veľmi sa ospravedlňujem pane, ale sú to nohavičky vašej ženy.” Väzeň mal povolenie zdržiavať sa mimo väznice, aby mohol natierať dom riaditeľa, pretože sa mu údajne dalo veriť.

Justin Rollins

32 rokov
Sedel za pouličné lúpeže

Justin Rollins

Najbizarnejší incident, ktorý som za mrežami zažil, sa odohral v Surrey. Tou dobou som bol na zdravotníckom oddelení. Aby som sa tam dostal, porezal som si ruku britvou. Bolo to bezpečnejšie a pokojnejšie miesto než sekcie pre mladých delikventov, v ktorých som bol predtým. V Surrey boli pre dospelých väzňov kategórie A a B, ale tiež tam sedelo zopár mladých chalanov, ako som bol ja. Všetci na zdravotníckom oddelení boli okrem mňa dospelí a veľa z nich malo vážne psychické problémy. Raz som videl dozorcov v bielych antikontaminačných oblekoch, ako vyťahujú chlapíka z jeho cely. Niesli ho okolo mňa a odviedli ho do špeciálne navrhnutej miestnosti, aby sa znížilo riziko, že si sám sebe vážne ublíži.

To, že boli väzni premiestňovaní strážnikmi v bielych oblekoch, nebolo neobvyklé. Zvyčajne sa to dialo, ak sa niekto pomazal od hlavy k päte vlastnými sračkami, čo sa stávalo v pravidelných intervaloch. Tentoraz bol ten dôvod ale ďaleko divnejší. V cele toho väzňa našli vankúš plný odtrhnutých holubých hláv. Vo voľnom čase sa zabával ich lákaním k oknu kúskami chleba a potom im trhal hlavy jedna radosť.

Po tomto incidente sme holubieho vraha už nikdy nevideli. Predpokladám, že ho buď previezli do inej väznice alebo ho čo najrýchlejšie odviezli na psychiatriu. Ostatným väzňom tento skutok pripadal ako skvelá sranda. Koniec koncov, vo väzení musíš nájsť humor i v najtemnejších chvíľach. Zamestnanci museli byť tvrdší ako samotní väzni. Videli snáď už všetko a brali to s úplným pokojom. 

Ceri “Cesto” Stokes

33 rokov
Násilná trestná činnosť

Ceri Stokes

Najbizarnejšia vec, ktorú som videl, keď som bol zavretý, bol chlap, ktorý držal bacharku ako rukojemníčku s falošnou bombou, vyrobenú z plastelíny a pár drôtov. Na strážničku menom Emma sa sťažovalo celé krídlo a ten chlapec z Írska sa zrejme rozhodol s tým niečo urobiť. Mohla sa posrať strachom a to nám prišlo dosť zábavné, pretože nám predtým robila zo životov peklo.

Bolo jasné, že dozorcovia stratili nad krídlom kontrolu a väzni sa začali búriť. Strážcom sa nakoniec podarilo nás zamknúť vonku na cvičisku, kde nás držali až do polnoci. Väzni v krídlach okolo nádvoria vyhádzali svoje matrace z okien a my sme ich zapálili a spravili si táborák.

Ten írsky chalan dostal za vzatie rukojemníka k svojmu trestu štyri roky naviac. Riaditeľ väznice nakoniec rozhodol, že všetci, ktorí sme boli držaní vonku na dvore, nedostaneme žiadny mimoriadny trest, ak sa pokojne vrátime do ciel. A aj keď svoje slovo dodržal, niektorí z nás boli veľmi skoro po incidente poslaní do iných väzníc.

Zdroj|Foto: vice.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš K
Mladý chalan zaoberajúci sa novinkami blúdiacimi nekonečnými vodami internetu. A ženami, rozhodne ženami.