Televízne reklamy sú plné rôznych „zázračných“ prípravkov, ktoré vás „okamžite dostanú späť do hry“ a podobné drísty, ktorých úlohou je vytiahnuť zo zúfalého človeka čo najviac peňazí v presvedčení, že si kupuje zázračný liek, ktorý je ale v skutočnosti nie oveľa viac účinnejší ako čistý cukor. Čo však ľudstvo po tisícročia používalo na prechladnutie a chrípku? Tento článok vznikol dlhoročným pozorovaním účinkov na autorovi samotnom. 

Citrón

Alebo jednoducho premenené do ľahkej zdravotníckej terminológie: bomba vitamínu C. Existujú štúdie, ktoré jasne dokazujú, že akékoľvek vitamíny prijaté umelou formou naše telo neprijíma a bez účinku vylúči. Čiže v podstate sú všetky tie tabletky placebo, tak prečo nesiahnuť po prírodnej forme vitamínu C, ktorý je najdôležitejší pri prechladnutí a chrípke? Pozor ale: veľa ľudí robí obrovskú chybu, že citrón žmýka do horúceho čaju. Treba si uvedomiť, že vitamín C neprežije vysokú teplotu a je potrebné ho miešať iba s vlažnými nápojmi.

Med

Ešte nijaká farmaceutická spoločnosť nevynašla žiadnu antibakteriálnejšiu látku, ako je obyčajný včelí med (a medvede by s nami súhlasili :-)). Každý „zázračný rýchlopôsobiaci“ liek na prechladnutie obsahuje umelý výťažok z medu. Je však veľmi otázne, či tieto umeliny naozaj fungujú. Prečo teda nesiahnuť po prírodnom a čistom originále s niekoľkonásobnou a 100 % účinnosťou?

Tip: 3x denne shooter z citrónu a medu

Vytlačte si polku citróna, zmiešajte s poldeci vlažnej vody, pridajte lyžicu medu, premiešajte a exnite. Urobte tak 3x denne a ste na najlepšej ceste „na nohy“.

cibula-cesnak

Cesnak

Nie nadarmo sa mu hovorí ruský penicilín. Jeho prírodné liečivé účinky sú neodškriepiteľné. Toto je Hummer medzi prírodnými liekmi. Ak sa cítite naozaj zle, neváhajte si do predchádzajúceho shootru pretlačiť jeden strúčik. Pôsobí ako antibiotikum. Ak ho aj nemáte radi, neskúmajte chuť shootru a rovno ho prehltnite, zapite vlažným čajom z nižšie uvedených ingrediencií a zabaľte sa pod perinu. Zvládnete to!

Cibuľa

Jeden z najnákladnejších „prípravkov“ prírodného liečiteľstva a prevencie voči chorobám. Často sa jej spolu s cesnakom vyhýbame, pretože nechceme, aby nám páchlo z úst. Pravda je však taká, že každý odborník na zdravé stravovanie vám odporučí jesť cibuľu denne a čo najviac. Preventívne, ale aj pri chorobe pôsobí rýchlo a účinne.

Tip: cibuľový sirup

Pomáha pri zápaloch v hrdle, priedušiek, dýchacích ciest a kašli. Nasekajte cibuľu na jemno a zmiešajte s cukrom. Tieto dve látky zreagujú a po pár minútach sa začne tvoriť „šťava“, ktorú potom precedením alebo vyžmýkaním oddeľte od hmoty a naordinujte si zopár lyzičiek 3 – 5x denne. Účinok je naozaj „zo dňa na deň“.

Zázvor

Čínsky drak medzi liečivými koreňmi. Viac ako 3000 rokov ho používajú ázijský lekári na rôzne druhy chorôb. Jedným z jeho využitia je príprava čaju – v potravinách kúpite tento koreň, očistíte ho, nastrúhate malé množstvo (asi za lyžičku) a zalejete 150 ml vody. Po ochladnutí zarobte s citrónom a medom.

Mäta

Čo myslíte, z čoho sú vyrobené všetky tie mentolové cukríky na potlačenie kašľu? Správne, mäta obsahuje mentol, čo je látka ktorá tíši kašeľ, bolesť v krku, upokojuje a čistí dýchacie cesty. Kombinácia čerstvej mäty (prípadne aj sušenej – v obyčajnom mätovom čaji) a vyššie uvedeného zázvoru je správna voľba pri prechladnutí, ale aj pri prevencii. Dobrý mätový čajík dokáže zázraky!

caj-s-medom-zazvor-citron

Soľ

Viete, prečo sa chodí do soľných jaskýň? Účinok soli na dýchacie cesty je blahodárny: čistí, lieči, a dokonca má antibakteriálne účinky. Ak vás škriabe v krku, zarobte si silný soľný roztok (ak môžete, preferujte morskú soľ) a niekoľkokrát vykloktajte.

Kamilky (alebo ak chcete Rumanček pravý)

Staré matere vedia o zázračnej sile kamiliek. Nie nadarmo ich nejedna kozmetická značka dáva do svojich krémov. Ak máte totálne zapchatý nos a dýchacie cesty, zovrite vodu v hrnci, pridajte kamilky, nechajte 10 minút odpariť v zavretom hrnci, vezmite väčší uterák, prikryte si ním hlavu nad hrncom tak, aby ste pary z hrnca dýchali cez akýsi imaginárny komín. Pokrievku odokryte, až keď ste úplne pripravený. Paru vdychujte (pozor je horúca), kým voda neochladne. Následne šup ho pod perinu.

Kapusta

O prírodnej sile kapusty vieme všetci veľmi dobre – po opici je kapustová polievka jedna z najlepších odbúravačov kocoviny. Je však vhodná aj ako kombinácia vyššie uvedených prírodných liekov. Tento prírodný antioxidant „vynašli“ už Kelti. Obsahuje vitamíny, minerály ako železo, draslík a horčík. Biela alebo červená – imunitná bomba, o ktorej nemožno pochybovať.

kapusta

Tip: nastrúhaná čerstvá kapusta s prísadami

Kapustu nastrúhajte do misy, pridajte soľ, na jemno nasekanú cibuľu, polku vyžmýkaného citróna a pri zlom stave aj strúčik cesnaku. Dobre zmiešajte a zjedzte.

Slivovica

Dostávame sa k veľmi príjemnému liečivu, čo poviete? O tom, že funguje, vedia generácie a generácie. Kto prechladol, dal si do čaju slivovicu, zaliezol pod perinu a do rána bol fit. O pochybách v liečivé účinky destilovaného ovocia nemôže byť reč. Neprežeňte to ;-).

Potenie sa

Logika nepustí. Ak ste chorý, vyše telo obsahuje baktérie, ktoré potrebujú z tela von. Ak ich nevypustíte preč, nemôžete ozdravieť. Veľmi účinnoá forma zbavovania sa takýchto baktérií je prostredníctvom potných žliaz. Človek by neveril, aké je to účinné, navyše sa vám uľaví – po vypotení sa budete cítiť o niečo lepšie. Ak potrebujete pomôcť ku dosiahnutiu stavu potenia sa, dajte si teplý čaj s jedným či dvoma paralenmi, zvyšok úlohy je na dobrej perine až po hlavu.

Veľa vody

Súvisí to s predošlým bodom. „Pite veľa tekutín,“ hovorí každý doktor pri predpisovaní receptu. Oni vedia, prečo to hovoria. Že musíte potom veľa cikať? Veď na to je to dobré. Každým vylučovaním dávate prostredníctvom moču z tela von  baktérie. Nie, na jedenkrát sa vám to nepodarí – čím viac cikáte, tým rýchlejšie vyzdraviete.

Pozitívna myseľ

Platí to nie len pri zdraví, ale ako pri všetkom na tomto svete – polovica úspechu je v hlave. Ak na vás začne niečo liezť a sami seba presvedčíte, že sa tomu nepoddáte, máte veľkú šancu, že sa tak nestane. Sú ľudia, čo pri náznaku soplíka povedia „budem chorý“ – no, ak si to poviete, tak určite budete. Ak si však poviete – nebudem, zabojujem prostredníctvom prírodných liekov a zbavím sa toho – máte viac ako 50% šancu na úspech. Držíme palce. PS: Keď už ste v tej posteli, čítajte SLOVAK MAN :-).