V kľúčovom zápase o postup do štvrťfinále na MS v hokeji proti Nemecku si museli vypiť naši hokejisti kalich horkosti až do úplného dna. Za nepríjemnú prehru, ktorá, žiaľ, znamená to, že postup zo skupiny už nemáme vo svojich rukách, si však môžeme úplne sami!

Slováci hrali opäť veľmi dobrý zápas, kedy svojho súpera suverénne prestrieľali 36:21 a trikrát nastrelili konštrukciu bránky. Na viac ako dva góly sme sa však nezmohli a vďaka tomu sme dali súperovi šancu bojovať o priaznivý výsledok až do konca stretnutia. V obrane sme sa v posledných minútach, žiaľ, nevyznamenali, čo súper využil na strelenie dvoch gólov, ktoré spôsobili obrovský smútok u miliónov ľudí na Slovensku.

Slováci opäť nezvládli záver zápasu a štvrťfinále sa im na míle vzdialilo.

Nemci odvolali brankára takmer tri minúty pred koncom a hrali šiesti proti piatim Slovákom. Väčšina našich hráčov si pred druhým gólom dobre pokrývala priestor v obrannom pásme, vďaka čomu Nemci nemali možnosť vystreliť. Chyba však vznikla v blízkosti ľavého kruhu.

Príliš pasívne bránenie slovenského hráča Mária Luntera totiž rozhodlo, že na nemeckého reprezentanta Eisenschmida nielenže prešla čitateľná prihrávka, ale šikovný pravák sa stihol aj poriadne napriahnuť a zamieriť rovno do šibenice. V tomto prípade si môžeme porovnať vysunuté postavenie aktívneho Adama Lišku, ktorý pred gólom dokázal vykrývať dvoch Nemcov, zatiaľ čo Lunterov postoj sa dá kľudne nazvať priam nezaujatým a statickým.

Mnohí fanúšikovia tvrdia, že po vyrovnaní Nemecka mal prísť oddychový čas nášho tímu. Predsa len remíza nebola vôbec zlým výsledkom a na to, aby sme mali postup po tomto zápase stále vo svojich rukách, nám stačil dokonca aj jeden získaný bod. Možno aj nevyužitie tejto možnosti prispelo k tomu, že hráči sa v závere pod tlakom dopriať fanúšikom víťazstvo pustili do bezhlavého útočenia, ktoré sa nám stalo osudným.

Pred tretím gólom si obranca Martin Marinčin po prebratí prihrávky uvedomil, že už nestihne napriahnuť, no nepochopiteľne kľučkoval na útočnej modrej čiare bez toho, aby ho vzadu na jeho pozícii istil ďalší hráč. Prvá kľučka mu síce vyšla, ale puk mu ušiel a pod tlakom dvojice aktívne napádajúcich Nemcov o neho Marinčin nakoniec prišiel. Aj keď sme rodiace sa prečíslenie dokázali naoko zlikvidovať, tak hviezdny Draisaitl z krídla ukázal, prečo patril túto sezónu k najproduktívnejším hráčom NHL a zatĺkol klinec do rakvy nášho tímu necelých 30 sekúnd pred koncom.

Čo povedať na záver? Stačilo aktívnejšie brániť? Pomohol by oddychový čas? Nebolo by lepšie v závere nahodiť puk dozadu na mantinel a neriskovať jeho stratu na útočnej modrej? Tieto otázky už nebudú nikdy zodpovedané, no dôležité je sa z toho naozaj konečne poučiť. Potenciál v tomto tíme je obrovský a aj po prehrách mu fandí stále celé Slovensko. História si však pamätá len víťazov a na krásu sa hokej nehrá. Držíme palce!

Foto|Video: Instagram/Hockeyslovakia, YouTube