Isto sa už aj vám stalo, že pri posedení na kávičke ste zrazu dostali na stôl pred vás kadejaké sošky a hocijaké drobnosti s lístkom, na ktorom bolo napísané, že kúpou tej kraviny podporíte hluchonemých. No ale ide naozaj o hluchonemých, alebo len o premyslený ťah špekulantov zahrať na city a ošidiť ľudí?Nestalo sa to len mne, ale na jednu situáciu nezabudnem. Sedel som s jednou dobrou známou na kávičke v obchodnom dome a zrazu sa pri našom stole pristavila pani v strednom veku a na stôl nám vyložila kľúčenku, sošku a pero. Vymenili sme si pohľady a povedali si, že je to milé, keď nám niekto len tak nezištne dal takéto drobnosti, aj keď to nemalo veľkú hodnotu. Po našom potešení prišla krutá realita. Tá pani nám ku tomu priložila na stôl aj štítok s textom v zmysle: „Som hluchonemá a ťažko zdravotne postihnutá. Prosím podporte ma kúpou akejkoľvek veci v hodnote 2€. Ďakujem!“ Po prečítaní toho textu nám obom klesol úsmev a ďalej sme si toho nevšímali a nech si to tá pani vezme naspäť. Pani ZŤP (ako som ju pracovne nazval) takto obehla každý stôl a na každom stole som si všimol ten istý sortiment, ako aj pri našom stole. Pri jednom stole sedel chlap, holá hlava, žiaden krk a venoval sa svojej zlatokopečke. Pri tomto stole sa pani ZŤP nestrela s ústretovosťou a chalan jej tento sortiment rozhodil po celom priestore podniku so slovami v skratke „strč si tieto kokociny kdesi a neotravuj nás tu!“ So zatajeným dychom som sledoval túto situáciu a v tom moja spoločnosť vytiahla dve euríčka, že ju podporí aspoň ona, keď už nikto. Vtedy som len pokrútil hlavou a nechal som to tak, a túto udalosť som mal v pláne vyhodiť z hlavy tak isto ako mnoho iných vecí.

Ale jedna vec ma napadla. Prečo obsluha nezasiahla? Pri platení mi nedalo sa neopýtať čašníčky, že prečo nezasiahla a prečo vlastne dovolila takejto pani robiť si vlastný biznis v tom podniku. Slečna čašníčka mi odpovedala len stroho „však nikoho tým neobťažovala, a nemala som dôvod vyhodiť tú pani.“ A podala mi bloček. Trošku ma to zarazilo keďže tomu bezkrkému človeku to zjavne vadilo a svoj názor dal najavo dosť jasným, hlučným a ráznym spôsobom a mňa osobne to tiež trošku obťažovalo, pretože ten čas, čo tá pani stála pri našom stole a vykladala svoj sortiment, dosť  vyrušovalo a bral som to ako zásah do súkromia. Predsa len, kto vie či naozaj bola hluchonemá a kto vie, či bola aj zdravotne postihnutá na takej úrovni, že jej jediný spôsob obživy bol takýto. Slečna čašníčka na môj argument odpovedala len pokrčenými plecami. Moje otázky ostali nezodpovedané a spokojne, aj keď s plnou hlavou, sme opustili podnik.

Prešlo pár mesiacov a na túto situáciu som zabudol a vypustil som ju z hlavy. Jedného dňa som sa mal stretnúť s mojím dobrým známym a mali sme prebrať nejaké veci. Mali sme sa stretnúť na námestí v mojom meste. Na miesto stretnutia som prišiel skôr ako som mal v pláne a tak mi neostalo nič iné, len čakať. Ako som tak čakal, videl som, že sa okolo mňa taký počernejší chalanisko snaží prihovárať ľudom, ktorí ho statočne ignorovali a prechádzali ho, akoby sa nič nedialo. Vtedy som si povedal, že ide len o nejakú trápnu anketu a dúfal som, že mňa si nevšimne. Všimol. Pribehol ku mne a ukázal mi tabuľku s papierom o tom, že je hluchonemý a či by som chcel podporiť svojím podpisom nejakú vec pre hluchonemých. Povedal som si prečo nie, ale niečo mi na tom nesedelo. Ani za boha tú tabuľku nechcel pustiť z tých jeho papŕč a v druhej ruke mal telefón. Povedal som si, že načo je hluchonemému telefón, a keď som mu doslova vytrhol tú tabuľku z ruky uvidel som zásadnú vec. „Svojím podpisom súhlasíte s dobrovoľným príspevkom vo výške minimálne 2€“. Akonáhle som si prečítal túto vec, ktorú skrýval papierikom, o tom že je hluchonemý, som mu papier vrátil, a jediné čo som mu tam napísal, bolo „Odo mňa nedostaneš ani euro!“

hluchonemy zobrak

Na moje počudovanie, chalan za môj odkaz na mňa ani len nezazrel a s úsmevom odišiel. V tom momente, ako sa na mňa „usmial“ pri odchode, som si spomenul na incident z kaviarne. „Voláko veľa hluchonemých stretávam a každý jeden chce odo mňa príspevok 2 eurá“, to nie je náhoda. Pomyslel som si, že či naozaj funguje na Slovensku nejaká organizácia pre hluchonemých, ktorá aj takto zbiera peniaze na svoj chod. Dal som si tú námahu a vyhľadal som si organizácie pre hluchonemých a pár som ich aj kontaktoval, či niečo o tejto aktivite vedia. No na moje prekvapenie ani jedna organizácia, občianske združenie a podobne o tomto nevedeli a nekonali takéto aktivity. Vtedy mi to začalo akosi dávať zmysel. To, že dnešné podsvetie ubytuje bezdomovcov počas zimných mesiacov, za podmienky, že budú pre nich žobrať, je akosi verejné tajomstvo a sám som bol svedkom nejedného vyberania „zárobku“ žobrania. Ale to, že by to zašlo až takto ďaleko? To mi aj tak nejako nesedelo. Preto som oslovil pár báb, ktoré robia čašníčky po kaviarňach a iných podnikoch s otázkou, prečo to dovoľujú a prečo nezakročia a čo o tom vedia. Vždy som sa stretol s odpoveďou, akú som čakal. „Veď to nikoho neobťažuje“ a pokrčené plecia. Keď som sa na túto situáciu opýtal vedenia jedného podniku, tak pre zmenu som sa nedočkal žiadnej odpovede. Žeby to naozaj bolo tak, že páni mafiánkovia (ako som ich pracovne nazval) dali podnikom na výber, že si v ich podnikoch urobia vlastný biznis so soškami a kadečím iným, alebo budú mať rozbité výklady? Táto otázka ostala dodnes nezodpovedaná, a asi to tak aj ostane.

Každopádne, moja teória je takáto. Spaghetty mafiózo černý knír vezme dodávku do Rumunska, alebo inej krajiny. Tam naberie pár ľudí s tým, že im dá prácu a dovezie ich na Slovensko. Tu ich vyloží vo svojom okrsku, rozdá im tabuľky, papieriky, sošky a kadečo iné s tým, že im vysvetlí, čo majú robiť a ľudkovia to berú tak, že je to ich práca a vykonávajú svoju prácu. To, že by sa jednalo o zahraničných „migrantov“, by vysvetľovalo fakt, že nerozumejú a ani nebudú reagovať na otázky, nadávky a kadečo iné. Tu moja teória končí a asi je to najlogickejší dôvod prečo to v skutočnosti takto je, pretože inak sa to vysvetliť asi nedá. V každom prípade, ak máte svoj názor na tento problém, budem rád, ak sa vyjadríte k tejto problematike.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Dome
Maník z Liptova, čo ho neinteresuje nič čo sa okolia týka. Má svoj svet v, ktorom hlavnú úlohu hrá hudba, kofeín a nikotín. Večný šovinista, ktorý neverí ani odrazu v zrkadle, lebo to čo tam niekedy vidí nieje ani možné.