Hrali sme vyrovnanú partiu s Fínskom, ale v závere sme inkasovali dva góly, ktoré nás pripravili o body. Hrali sme fantastický zápas Kanadou, ale 2 sekundy pred koncom sme dostali rozhodujúci gól. Proti Nemcom sme boli jasne lepší, ale po ich dvoch presných zásahoch v závere sme prehrali 2:3. Prečo? 

Fantastická hra, smutné prehry

Názor redaktora | Po prehrách s Fínskom a Kanadou mali mnohí Slováci ťažké srdce na rozhodcov a právom. Urobili chyby, ktoré nás v konečnom dôsledku zrejme stáli body. Po zápase s Nemeckom sme si však všetci museli chlapsky priznať, že tentokrát sa chyba nestala u arbitrov, ale v našom tíme. Pár desiatok sekúnd pred koncom sme ešte viedli nad Nemeckom o gól, ale nakoniec sme dostali dva góly a krutým spôsobom sme prehrali ďalší duel.

Naši reprezentanti i fanúšikovia ťažko hľadali slová. Mnohí ale zabúdajú na jednu dôležitú vec a tou je vek nášho mužstva. S výnimkou skúsených hráčov ako Nagy, Pánik, Sekera či Tatar, je väčšina našich reprezentantov v mladom veku a títo chalani ešte stále len zbierajú skúsenosti s hokejom na najvyššej úrovni.

Martin Fehérváry (19).

Mladé pušky

Našimi najskúsenejšími obrancami sú Sekera s Ďalogom, za nimi nasleduje duo Čajkovský a Marinčin, ktorí majú zhodne 27 rokov. To je vek, kedy sa väčšina obrancov dostáva do najlepšej formy kariéry. Ostatní naši zadáci sú extrémne mladí – Koch (22 rokov), Černák (21), Fehérváry má dokonca len 19.

V útoku máme niekoľko starších hráčov ako Nagy, Tatar, či Pánik, ale väčšina našich útočníkov je vo veľmi mladom veku. Lantoši (23), Krištof (25), Lunter (24), Sukeľ (23), Daňo (24), naše azda najlepšie “mladé pušky” Studenič a Liška majú len 20, respektíve 19 rokov.

Marián Studenič (20).

Jedna lastovička leto nerobí

Nehovorme o hanbe, nehovorme o chybách. Dlhé roky sa volalo po zmene v slovenskom hokeji, dlhé roky sme len smutne hľadeli na obrazovky a spomínali na generáciu zlatých chlapcov, ktorá je už nenávratne preč. Tento rok môžeme byť po dlhom čase prvýkrát hrdí na našu hru. Tí chalani bojovali v každom jednom zápase, dohrávali každý súboj, korčuľovali, bránili, bleskovo útočili a naša hra je pastvou pre oči aj pre toho najnáročnejšieho fanúšika.

Neodsudzujme ich za to, že ešte nemajú toľko skúseností a za to, že urobia chyby. Sú mladí a stále sa učia. Fandime im a podporujme ich. Nie je dôležité to, či budeme na týchto jedných domácich MS vo štvrťfinále, oveľa dôležitejšie je to, že sa nám tu opäť (snáď) objavila nová generácia mladých ambicióznych hráčov, ktorí bojujú za Slovensko tak, ako sme to už dávno nevideli.

Adam Liška (19).

Nová generácia slovenských hokejistov

Neodsudzujme ich za jeden turnaj. Spomeňme si na to, že aj naša generácia tzv. zlatých chlapcov nevyrástla zo dňa na deň. Na MS 1996 sme skončili desiaty z dvanástich tímov, o rok neskôr na 9. mieste. ZOH 2002 opúšťali Slováci so slzami v očiach a s výnimkou nečakaného striebra z roku 2000 prišli naše najlepšie hokejové roky až po týchto neúspechoch.

Mladí chalani, ktorí reprezentujú Slovensko na MS 2019, ukázali, že predsa len ešte stále môžme držať krok s najlepšími. Tak im doprajme trochu času a neodsudzujme ich za jeden nevyhodený puk alebo neskúsenosť. Ak budú aj v ďalších zápasoch a na ďalších turnajoch hrať tak, ako to predvádzajú teraz na košickom ľade, slovenský hokejový fanúšik sa má určite na čo tešiť.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Facebook