Golfský prúd sa nachádza v Atlantickom oceáne a je takzvaným morským generátorom tepla. Vzniká v Mexickom zálive a morskú vodu prehrieva až pri pobrežiach východnej Severnej Ameriky. Jeho účinky ale ovplyvňujú počasie najmä vo Veľkej Británií a v severnej Európe, kde zmierňuje treskúce zimy. A práve severozápadná Európa by sa mala začať báť svojej budúcnosti, ba dokonca nie je vylúčená možnosť, že našu krajinu tiež zasiahne extrémna klimatická zmena. Príčinou tejto zlej predpovede je fakt, že Golfský prúd nám doslova a do písmena zamŕza pred očami.

Logika akosi v tomto prípade očividne zamrzla takisto, predsa len žijeme v dobe globálneho otepľovania a máloktoré miesto na Zemi v tejto dobe chladne, ale čuduj sa svete, práve globálne otepľovanie je spúšťačom tejto bizarnosti.

Globálne otepľovanie má za následok viacero zmien na Zemi. Medzi hlavné a najvýraznejšie následky patrí zvyšovanie priemerných celodenných teplôt a topenie ľadovcov. Topenie ľadovej prikrývky v Grónsku patrí zrovna k tým najkritickejším. Rok 2015 je zatiaľ 11. v poradí čo sa týka množstva roztopeného ľadu v histórii tohto ostrova. Najviac ľadu sa roztopilo v roku 2012. Grónsky ostrov takto ročne stráca takmer 250 km kubických ľadu.

topenie ľadovcov, zima, chlad

Táto výrazne schladená voda z roztopeného ľadu následne putuje smerom do centra Golfského prúdu, ktorý sa týmto vonkajším pričinením za posledné roky spomalil o 20 – 30 %. Následkom tohto spomalenia je postupné ochladzovanie ďaľších prúdov smerujúcich už k spomínanej pevnine severozápadnej Európy.

Golfský prúd, globálne otepľovanie

Ak spomínané ochladzovanie bude pokračovať, čo zatiaľ vyzerá, že s najvyššou pravdepodobnosťou asi bude, môže sa stať, že Londýn nebude už viac pripomínať európske veľkomesto, ale počasím a teplotami skôr zamrznutú Sibír. Pre porovnanie – úplné zastavenie Golfského prúdu by malo za následok zníženie priemernej teploty o 10 – 15 stupňov Celzia. Inými slovami good bye summer and welcome winter.