Na to, že nás operačné systémy našich telefónov a počítačov do iste miery špehujú, sme si už zvykli. Zvykli sme si aj nato, že prehliadače monitorujú náš pohyb na internete, aby nás mohli „potešiť“ cielenou reklamou. To, čo však robí najnovšia verzia Windowsu, nemá obdoby. Úplne s prehľadom totiž v špionáži predbehla Google, Facebook, Ios a Android dohromady. Istý český kolega sa v rámci nudy pozrel na zúbok najnovšieho windowsáckeho produktu a z jeho zistení človeka mrazí.Windows 10 totiž okrem vašej činnosti na internete zbiera informácie aj o vašich prstoch, hlase, pohybe, práci na počítači a dokonca skenuje vaše oči! Ako to celé funguje? V prvom rade si najnovší Windows robí celkom slušnú kolekciu všetkých textov, ktoré naťukáte do klávesnice. Súbory archivuje a každých 30 minút odosiela na vzdialené servery. Inými slovami žiaden šifrovací program vám v tomto prípade nepomôže, keďže Windows doslova „vidí“, čo píšete… Toto je vážny problém najmä, ak používate počítač na platenie účtov. Tak isto sa tu dá hovoriť o dokonalej priemyselnej špionáži.

windows 10

Telemetrický server zbiera informácie o vašej polohe v sieti, IP a geogafickej polohe. Footprintpredict zase odovzdáva vaše vstupy z klávesnice prehliadaču Bing od Microsoftu. To vie Windows využiť napríklad tak, že ak ste sa kamošovi pochválil, že idete na Október Fest, na druhý deň si na ploche nájdete ponuky na ubytovanie v Mníchove. Takže váš tajný, a mimochodom, oficiálne šifrovaný rozhovor, pozná Bing od slova do slova. Zaujímavá situácia nastane aj vtedy, ak do internetového vyhľadávača napíšete názov nejakého filmu. V tej chvíli začne Windows skenovať váš počítač a ak taký film nájde na vašom disku, okamžite o tom odošle informácie na externé servery.

Aby sme nezabudli, hneď ako operačný systém nainštalujete a spustíte kameru, Windows si vyhotoví zopár vašich fotiek, ktoré tak isto odosiela na externý server, inak – túto činnosť opakuje rád aj bez vášho vedomia a spustenia kamery. Problém je aj v tom, že transfery dát Microsoftu sú kryptované a je veľmi ťažké zistiť čo konkrétne a za akým účelom Windows odosiela. Je možné, že sa snaží zhromažďovať fotografie za účelom Americkej  národnej bezpečnosti? Ďalší veľký špionážny systém má po ruke Windows v rámci hlasového portu, ktorý je vybavený hlasovým asistentom Cortana.

cortana

Hlasové vzorky všetkého, čo poviete, sú okamžite odosielané na servery Microsoftu. Cortana navyše zbiera a analyzuje váš hlas, aj keď ju vypnete alebo odinštalujete. No a ak má niekto dostatok vzoriek vášho hlasu, dokáže vás identifikovať kamkoľvek sa pohnete, a to s presnosťou na viac ako 99 %. Okrem nahrávania a analýzy vášho hlasu si Cortana vyhotovuje aj textové prepisy, ktoré odosiela na externé servery. Navyše je schopná sa učiť, čiže ak rozprávate napríklad nárečím alebo iným dialektom, každým dňom vám bude rozumieť lepšie a jej záznamy budú komplexnejšie.

Windows 10 je skrátka od základu prelezený špionážnou technikou. Možno aj preto nám ho ponúkajú zadarmo. V tomto prípade sa Orwellov „VEĽKÝ BRAT“ skutočne stáva realitou…