OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) priniesla výsledky z dlhodobého prieskumu, ktorý zisťoval, koľko alkoholu vypije priemerný obyvateľ krajiny za jeden rok. Medzi TOP krajinami sa ocitlo aj Slovensko, hoci množstvom vypitého „zázračného moku“ to už nie je to, čo kedysi. Na úvod je nutné podotknúť, že ide o priemer z 13 zaznamenávaných rokov (2000 – 2013). Výsledné hodnoty OECD zaznamenávala poctivo do grafov, z ktorých napokon vzišli pomerne prekvapivé výsledky. Ako najväčší „pijani“ sa totiž ukazujú obyvatelia Litvy, ktorí podľa prieskumu ročne vypijú priemerne 14,4 litra alkoholu. Zahanbiť sa nedajú ani druhí Estónčania (priemerne 12,2 litra na obyvateľa) či tretí Francúzi (11,7 l).

pijani

Ak sa pýtate, ako je na tom naša krajina, Slovensko obsadilo v rebríčku celkovo 13. miesto. Podľa prieskumov pritom náš občan vypije ročne v priemere 10,1 litra alkoholu. To nás radí za 12. Lotyšsko a pred 14. Švajčiarsko.

Tento prieskum ponúka pomerne presné hodnoty, a to predovšetkým z dôvodu, že v rámci medzivládnej organizácie OECD pracuje približne dvesto výborov, pracovných a odborných skupín. Tie mali dokonalé podmienky na to, aby dokázali vytvoriť pravdivé záznamy, ktoré sa neskôr mohli spriemerovať. Do úvahy sa pritom pri konzumácii alkoholu brali osoby staršie ako 15 rokov.

Zdroj: OECD