Tradičný rituál si užíva jedine jeho vykonávateľ. Všetci ostatní pri ňom trpia.

Očistné rituály sú bežnou praxou naprieč kultúrami. Dokonca nie je výnimkou, keď takýto rituál musí podstúpiť malé dieťa či mladý človek balansujúci medzi detstvom a dospelosťou. V odľahlých oblastiach Malawi, v tradičných domorodých osadách, je takýto rituál poriadne perverzný. Dievčatám v puberte tu rodičia platia chlapa na se*. Domorodci veria, že tento akt uchráni celú rodinu pred chorobami.

Ak vás zvedavosť občas zavedie to kategórie teens, možno si aj poviete, že takýto chlapík je celkom šťastný bastard. Ibaže, ako to chodí, celé je to vnímané ako barbarský prežitok, a realita je poriadne desivá. BBC sa na tento očistný rituál pozrela trochu bližšie a to, čo zistila, zdvihne žalúdok aj tým najväčším úchylákom.

Chlapík, ktorý je platený za očistný se* s pubertiačkou, sa nazýva hyena. Označenie by mohlo vyvolať dojem, že ide o hanlivý výraz, no v skutočnosti je to pomenovanie zamestnania. Tak ako murár, pokladník, právnik. Najznámejšou hyenou, vďaka BBC, je momentálne štyridsiatnik Eric Aniva. Ten sa nadšením pre svoje zamestnanie veľmi netají. Dokumentaristom spokojne vysvetlil, že má na konte 104 školáčok, ktoré boli poctené tým, že ich očistil práve on. Ericov je vraj chlapík, ktorý vie, čo ženám naozaj chutí. Muž jedným dychom dodal, že mal už aj 12 – 13-ročné dievčatá, no viac ho bavia tie staršie.

Pri uvedených číslach sa vám isto trochu zatočila hlava a zdvihol žalúdok. A to sme len na začiatku. Malawčania totiž veria, že chránený se* nie je potrebný, pretože morálne hodnoty hyeny ochránia dcéry pred akoukoľvek nákazou. Asi aj preto HIV-pozitívny Eric pôsobí vo videu usmiato, spokojne a vystatuje sa kvalitou svojej práce.

Ženy však majú na celý rituál výrazne odlišný názor. Odmietajú ho, majú z neho strach a sú proti tomu, aby ich dcéry očistu dobrovoľne podstúpili. Dokonca Ericova manželka, jedna z dvoch, tento rituál taktiež odmieta a tvrdí, že ich dcéra ho nikdy nepodstúpi. Po jej slovách sebavedomý Eric výrazne zmäkol a preladil na názor, že aj on odsudzuje hyeny a že so svojím povolaním končí.

Zdroj: vedelisteze.sk, youtube.com l Foto: screenshot youtube.com