Vlastníte dron, ktorý váži 20 kg  a viac alebo vlastníte dron, ktorý používate na letecké práce? Tak potom by ste mali vlastniť aj licenciu na jeho používanie. Ak ju nevlastníte, zrejme máte problém.Drony sa stali veľmi populárnymi „vecičkami“, ktoré posunuli hranicu zábavy, umenia a kreativity  na omnoho vyššiu úroveň. Používanie tejto technologickej vymoženosti má však svoje pravidlá, ktoré sú zverejnené v rozhodnutí Dopravného úradu zo dňa 19.8.2015.

Najprísnejšie pravidlá sú pre drony o hmotnosti 20kg a viac

Ak vlastníte bezpilotné lietadlo, ktoré váži 20 kg a viac alebo ho používate na vykonávanie leteckých prác, musíte byť držiteľom platného povolenia na lietanie s lietadlom spôsobilým lietať bez pilota. Netreba tiež zabúdať, že bezprostredne pred letom, počas letu a bezprostredne po pristáti drona s hmotnosťou 20 kg a viac musíte mať pri sebe:osvedčenie o evidencii takéhoto bezpilotného lietadla, palubný denník alebo doklad, ktorý ho nahrádza, doklad o poistení o zodpovednosti za škodu (áno pri tomto type dronu, je povinnosť uzatvoriť zmluvu o zodpovedností za škodu), povolenie na lietanie vydané Dopravným úradom, povolenie na prevádzkovanie spojových rádionavigačných zariadení ak sú na palube a zároveň preukaz odbornej spôsobilosti na ich obsluhu ak vykonávate letecké práce, aj povolenie na ich vykonávanie a tiež prevádzkovú príručku

drone-674235_1280

Chcete prostredníctvom drona fotiť či kamerovať? Musíte si zaplatiť!

Registrácia bezpilotného lietadla a povolenie na jeho lietanie je bezplatné, ak však chcete s dronom vykonávať letecké práce, treba si zaplatiť. Medzi letecké práce patria aj práce za účelom tvorby reklamy, fotografovanie, filmovanie, prieskum…

Poplatok za vydanie povolenia vás bude stáť 600 eur a jeho platnosť je iba 12 mesiacov, predĺženie stojí ďalších 360 eur, zmena v doklade 60 eur.

Súčasťou vydania povolenia je splnenie teoretických a praktických skúšok. Pri nedodržaní podmienok vás môže prekvapiť pokuta.

Ak používanie model lietadla klasifikovaného ako hračka  nemusíte ho registrovať na Dopravnom úrade, tiež však musíte dodržiavať určité pravidlá. Napríklad sa lietadlo nesmie od vás vzdialiť ďalej ako 300 metrov a nesmie letieť vo výške viac ako 30 metrov nad zemou.

Drony ako pracovné pomôcky

Drony sú lákavé, ale nebezpečné

Tento malý stroj (hoci niektoré drony sú celkom veľké) je veľkým pomocníkom, jeho používanie však potrebuje dodržiavanie pravidiel, ktoré zvýšia bezpečnosť počas jeho prelietavania. Nikto z nás by sa asi nechcel dostať do situácie, keď by ho ohrozili rýchlo sa točiace vrtule bzučiaceho lietadla, ktoré by túto skazu, dokonca nasnímali.