Úplne najčastejším kameňom úrazu Android zariadení sú aplikácie z neoverených zdrojov. Poviete si, čo ale môže byť zlé na tom, že si stiahnem napríklad prehrávač videa z neautorizovaného zdroja. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, aká je motivácia tých ľudí, ktorí sprístupňujú takýto nelegálny sofvér? Určite to nerobia z charitatívnych dôvodov ;-).Ako všetci, aj oni chcú zarobiť. Či už oni sami sú tvorcovia škodlivého sofvéru, alebo iba „nevedomí“ sprostredkovači, ktorí dostanú nejaký ten dolár za to, že vy ste si nainštalovali taký istý videoprehrávač ako je oficiálnom Google Play Store, iba nie za 1,99 € (čo by nikoho z nás nezabilo, ale načo platiť, keď poznáme stránku, odkiaľ sa to dá stiahnuť zadarmo, že?). Problém je, že miesto toho, aby ste zaplatili pár centov za program, ste si stiahli verziu, presne takú istú, iba „obohatenú“ o nejakú súčasť navyše.

Takouto súčasťou spomínaných programov, ktoré ste si s nadšením ušetreného euríčka nainštalovali do svojho telefónu, sú často rôzne “trójske kone”, malware alebo “obyčajné” vírusy. Teraz sú niekde vo vnútri na dátovom úložisku a čakajú na správny moment alebo na pustenie na diaľku od svojho „pána“.

180

Bežne sa stáva, že niektorým užívateľom telefón zablokoval dáta a vyhodil hlášku (často v ruštine alebo v texte preloženom cez Google Traslator), aby zaplatil takú a takú sumu prostredníctvom pochybnej platobnej brány pod hrozbou trvalého vymazania dát bez možnosti obnovy.

Najčastejším spôsobom, ako sa takýto softvér dostane do smatrfónu užívateľa je práve ten, že si ho sám užívateľ nevedomky nainštaloval buď z neovereného zdroja, alebo si nejaká aplikácia vyžiadala nainštalovanie doplnku rovnako z neovereného zdroja. Ak ešte tieto aplikácie získajú práva ako sú prístup ku súborom či kontaktom, môžete sa stať obeťou odpočúvania, tajného odosielania dát až po vyššie zmienené vydieranie. Je celkom vtipné, že práva ktoré vyžadujú, im často povolia dobrovoľne sami užívatelia.

Stáva sa, že užívatelia umožnia programu aj práva administrátora, a to je veľmi zle

Systém Android sa vás totiž pri inštalácii softvéru opýta, aké práva (povolenia alebo anglicky permissions) tomu danému programu chcete povoliť. Stáva sa, že užívatelia umožnia programu aj práva administrátora, a to je veľmi zle. Často sú ale programy bez určitých právomocí k ničomu. Ak by sme sa mali vrátiť k zmieňovanému videoprehrávaču, bez prístupu k dátam (videosúborom), vám je na nič, však? A sme doma…

Systém Android je najpoužívanejší operačný systém pre mobilné zariadenia, ktorý dnes denne používa viac ako miliarda užívateľov. Povedať o ňom, že nie je dostatočne bezpečný, by nebola pravda. Treba si však dať pozor na bezpečnosť, na pôvod softvéru a hlavne teda na svoje súkromie.