Čo je nové v KHL a ako chudobný príbuzný fínskemu veľkoklubu vinkle povymetal.

Nový prezident KHL vs. nová stratégia

Koncom novembra prišla informácia o tom, ako vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) rozhodlo na mimoriadnom rokovaní, že prezident KHL Alexander Medvedev končí vo svojej funkcii. Jeho nástupca Dmitrij Černyšenko sa nechal krátko po vymenovaní počuť, že v KHL bude pod jeho vedením meniť stratégiu rozširovania a chce mať v lige len domáce kluby s bohatou históriou, plus známe kluby zo zahraničia. Príkladom má byť fínsky veľkoklub Jokerit z Helsínk.SLOVAK MAN sa pýta, na koľko súvisí nová stratégia KHL s ukrajinsko-ruským vojenským konfliktom a najmä rôznymi sankciami, ktoré Európa uvalila na Rusko z dôvodu porušovania mierových dohôd?

KHL_Medvescak_Zagreb_EV_Vienna_Capitals_Arena_23012011_5100

Medveščak Záhreb končí v KHL

Spolu s vymenovaním nového prezidenta KHL prišla informácia o tom, že Chorvátsky klub hlavného mesta Záhrebu – Medveščak nemá podporu KHL na ďalšiu sezónu, nakoľko je jeho účasť v rozpore s vyššie uvedenou stratégiou rozširovania KHL. Predstavitelia tohto klubu sú v šoku:

“Pri vstupe do súťaže sme s vedením ligy hovorili o minimálne trojročnom pôsobení, na také obdobie sme pripravili celú stratégiu. Náš projekt má veľkú podporu v celej krajine či samosprávy Záhrebu,”

hovorí prezident chorvátskeho klubu Damir Gojanovič.

Depositphotos_40551501_original

Načo sú nám chudobní príbuzní?

Minulý týždeň sa dostalo na verejnosť pozoruhodné vyjadrenie bývalého hlavného ruského reprezentačného trénera Borisa Majorova, ktorý však nie je žiaden oficiálny predstaviteľ ligy, no jeho slová povedané pre ruské média určite zaštípali v očiach nejedného slovanistu či fanúšika európskeho hokeja. Podľa pána Majorova je smerovanie KHL smerom ku tradičným klubom správne a „hlavné“ je pre neho dostať z ligy „kluby, ktoré začínali od nuly“.

“Načo sú nám v lige títo zahraniční ‘chudobní známi’? Chápem to len v prípade Jokeritu. Je to vo Fínsku veľmi populárny klub, jeden z najlepších a úradujúci ligový šampión. Ale možno ho porovnávať napríklad s Medveščakom?“

pýta sa niekdajší tréner ruskej internacionály.

Depositphotos_40093357_original

Slovanisti bez výplat

Spolu s týmto viac či menej kontroverzným vyjadrením, ktoré prišlo v deň zápasu Slovana s Dynamom Moskva, ktorý v ruskej metropole utŕžil „sedmičku“ (prehral 2:7 pozn. red.), prišli aj informácie o tom, že hráčom z kádra Slovana chýbajú výplaty za prechádzajúce mesiace. Novinári nenechali na seba dlho čakať a prišli celkom logické úvahy o tom, ako už nie je pre reklamných partnerov KHL zaujímavé, aby sa ich „posolstvo“ ktoré im liga robí prostredníctvom reklamy na dresoch, štadiónoch, vo vysielaní, atď. šírilo aj do európskej časti kontinentu, nakoľko má Ruská federácia zákaz dovozu / vývozu tovarov na územie Európy.

“Povedali nám, že sa tieto problémy budú určite riešiť a bude to v poriadku. Všetky platby prídu,”

hovorí ohľadom problematiky nevyplatených výplat Štefan Ružička ešte po zápase v Moske 5. 12. 2014.

Depositphotos_40093469_original

HC Slovan sa „chytá“

Vyššie spomenuté vyjadrenie o „chudobnom príbuznom“, nevyplatené výplaty a sedmička na Dyname. Ako sa hovorí „ak si na dne, dobre sa odraz“ a Slovanisti začali hrať. Po debakli v Moskve prišla ešte prehra v Omsku 3:5, kde ale do poslednej chvíle Slovan bojoval o výsledok. No prišli domáce zápasy, konkrétne s Barys Astana (6.miesto vo východnej konferencii) a výhra 3:2, následná ďalšia výhra, aj keď po samostatných nájazdoch so Salavat Julajev Ufa (o jednu priečku vyššie od Barys) a najmä tú včerajšiu s porovnávaným Jokeritom Helsinki, zastávajúci tretiu priečku našej, západnej konferencie, vysoko 6:2. Dnes je Slovan na 10. mieste s 51 bodmi a 5 bodov mu chýba na 6. miesto, na ktorom je momentálne nováčik HC Sochi.

Povie KHL „nie“ Slovanu do ďalšej sezóny?

Včera boli uverejnené informácie o tom, že sa v týchto dňoch rozhoduje o definitívnej účasti či neúčasti Slovana v KHL. Nás v redakcii by úprimne vôbec neprekvapila stopka Slovana v KHL, čo by sme ale nedávali za vinu ani tak KHL samotnej alebo novému prezidentovi, ako jednoducho zle vyvinutej politickej situácii v ktorej dominuje hlavne ozbrojený rusko-ukrajinský konflikt a sankcie uvalené na Rusko od Európy, najmä obmedzený, resp. zakázaný rusko-európsky dovoz/vývoz. Paradoxom v tejto situácii by bolo, že práve v Bratislave sa tohto roku v januári uskutočnil exhibičný zápas hviezd KHL, ktorý sa koná už tradične každý druhý rok v inej krajine ako Rusku. Začiatkom budúceho roka tak bude práve na novučkom štadióne nováčika v Sochi.