Hľadači pokladu, zbystrite svoju pozornosť! Zdá sa, že možnosť nájsť nacistické zlato je opäť o čosi väčšia. Tvrdí to istý britský potápač, ktorý teraz odhalil miesto, kde by sa mal poklad neskutočnej hodnoty ukrývať. Od najväčšej námornej katastrofy, pri ktorej sovietska ponorka S-13 zničila a potopila svojimi torpédami nemeckú loď Wilhelm Gustloff v Baltskom mori, už síce ubehlo 71 rokov, stále však nad ňou visí viacero otáznikov. Hľadačov pokladov pritom najviac zaujíma otázka, či na palube skutočne boli približne tri tony legendárneho nacistického zlata v hodnote asi 100 miliónov eur.

Bývalý britský potápač Phil Sayers si myslí, že áno. Zlato sa podľa neho nemá ukrývať v žiadnom z bunkrov, dokonca ani v zasypanom vlaku, ale práve na dne Baltského mora. To sa napokon pokúsil pred tridsiatimi rokmi aj sám dokázať, keď sa k vraku lode ponoril, avšak poklad sa mu nájsť nepodarilo. Dôvodom mali byť stovky ton trosiek samotnej lode, ktoré mu znemožňovali prístup. K presvedčeniu, že sa tu poklad nachádza, pritom dospel po stretnutí s Rudim Langeom, v tom čase radistom na spomínanej lodi.

Ten vraj Sayersovi povedal, že pri naloďovaní pred 71 rokmi si mal všimnúť zvláštnu zásielku, akési obrovské a ťažké krabice, ktoré sa na plavidlo nakladali. Túto teóriu mal pritom Rudimu potvrdiť aj jeden zo strážcov, ktorý mal na bezpečnosť nákladu dohliadnuť a spätne napokon sám povedať, čo sa v krabiciach ukrývalo.

Či už tejto teórii veríte alebo neveríte, je len na vás. Každopádne, faktom ostáva, že ak by ste sa chceli o prítomnosti pokladu na dne Baltského mora sami presvedčiť, mohol by nastať istý problém. Zlato sa má totiž ukrývať v hĺbke viac ako 400 metrov, pričom samotná potopená loď má dnes štatút vojnového hrobu, a teda potopiť sa k nemu na vzdialenosť menšiu od 50 metrov je zakázané.

Foto: Greyfalcon.com, Feldgrau.com, nbcnews.com