Už v januári roku 2015 vyrukovala polícia z Belgicka so svojim novým služobným vozidlom, ktorým sa stala nová Škoda Octavia RS. Ak by ste ale čakali, že sa veľkých zmien nedočká, mýlili by ste sa. Policajný KITT sa objavil na horúcich záberoch a potvrdil to, čo sme vedeli už dávno – pôjde o poriadne bizarné auto. Hoci začiatkom roka polícia z belgického Aalteru o svojom najnovšom prírastku v garáži mlčala, s pribúdajúcim časom sa širokej verejnosti rozhodla poskytnúť viacero informácií i fotografií. My sa jej nečudojeme – podobným kúskom sa totiž nemôžu pochváliť jej kolegovia zo žiadnej z krajín. A čo je na novej škodovke také výnimočné? Azda najvýraznejšou zmenou je špeciálna „knightriderovská“ nadstavba na kapote.

Tá v sebe implementuje 8 kamier, ktoré snímajú priestor pred a okolo policajnej Octavie RS. Podľa vyjadrení polície z Aalteru pristúpili strážcovia zákonu k netradičnej úprave z dôvodu zdĺhavej a nedostatočnej kontroly klasickou kamerou upevnenou na bežných policajných vozidlách. „KITT“ má pritom za primárnu úlohu sledovať ŠPZ okoloidúcich vozidiel, pričom z nich dokáže pomocou systému okamžite vyhodnotiť, či nie je vozidlo kradnuté, či má uhradené povinné zmluvné poistenie, či sa k nemu neviažu nevyplatené pokuty, či nie je jeho majiteľovi vystavený zákaz riadenia, či je štátna poznávacia značka na správnom automobile, respektíve či je značka umiestnená na odpovedajúcom vozidle.

Skoda Octavia RS.3jpg

Táto nadstavba by mala naplno pracovať aj za nepriaznivého počasia, preto pre policajnú Octaviu RS nebude hmla, hustý dážď, sneh či inak znížená viditeľnosť žiadnym problémom.. Rovnako si tak 8 kamier bude dokonale počínať aj v noci, respektíve za šera. Podľa vyjadrení polície Belgicka pritom kamera bude schopná zachytiť a vyhodnotiť v priebehu jedinej sekundy až 100 rôznych štátnych poznávacích značiek.

Hoci by sme čakali, že okrem vizuálnych zmien a potrebných úprav na policajné vozidlo sa dočkáme aj zmien v motorovom priestore, nie je tomu tak. Belgický „KITT“ preto prichádza s motorom 2.0 TSI o výkone 220 koní. Srdce auta by malo Octaviu RS vystreliť do rýchlosti až 248 km/h, čo pasuje najnovší počin polície z Belgicka aj do pozície stíhacieho vozidla.

Skoda Octavia RS.1jpg

Špeciálna služobná Škoda sa môže popýšiť aj prvými „úlovkami“. Toto auto a jeho posádky skontrolovali podľa dostupných informácií do septembra aktuálneho roku celkovo 109 294 motorových vozidiel, pričom dve z nich sa ukázali ako kradnuté. Z ďalších úspešných odhalení možno spomenúť 22 nepoistených áut, 12 cudzincov s nezaplatenými pokutami, 36 vodičov so zákazom šoférovania či 254 vozidiel s nezrovnalosťami v „papieroch“.

titulka

To, koľko polícia za Octaviu RS, ako i jej následné špeciálne úpravy zaplatila, ostáva otázkou. Hoci predstavitelia polície z belgického Aalteru hovoria o sume 60 000 €, táto suma zrejme konečnou nebude. Podľa prvotných informácií totiž len samotný kamerový systém mal stáť 85 000 €.