Píše sa 29. jún 2012. Hliadka v zložení dvoch policajtov si vykonáva svoju služobnú povinnosť, na prvý pohľad sa tento deň od ostatných nijako nelíši. Zdanie ale klame. Muži zákona si o 13:30 všimnú nebezpečne manévrujúce auto Bugatti Veyron s bratislavskou poznávacou značkou a vyrážajú za ním. To ale ešte netušia, čo ich čaká. Luxusný automobil Bugatti Veyron s poznávacou značkou BA-202VV mal podľa policajtov nerešpektovať vodorovné dopravné značenie, a síce plnú čiaru, pričom svojou nebezpečnou jazdou počas predbiehania ohrozil ako vodiča predbiehaného auta, tak aj vodiča idúceho v protismere. To všetko sa udialo v Bratislave na ulici Jaskový rad, kde sa napokon hliadke podarilo vozidlo zastaviť. Strážcovia zákona zistili, že za volantom sedí podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý okrem iného nebol pripútaný.

Začala sa formálna časť kontroly, počas ktorej sa hliadka Bašternáka opýtala na to, či si uvedomuje, akého priepustku sa dopustil a požiadala ho, aby predložil osobné i doklady od auta a aby vypol motor. Hoci Bašternák doklady polícii predložil, motor vypnúť odmietol. Podľa jeho slov by sa totiž z Bugatti stala sauna a ak by motor vypol, interiér by sa zahrial na 70 stupňov. Bašternák pritom nevypočul ani opakujúcu sa výzvu na vypnutie motora. Naopak, zo svojho vozidla mal vystúpiť a hliadkujúcich mužov slovne osočiť. Pýtal sa ich, prečo ho buzerujú.

Mne ešte nikto fúkať nedával!

Kontrola mala následne pokračovať ďalším bodom, a síce dychovou kontrolou zameranou na prítomnosť alkoholu v krvi. „Následne na nás začal útočiť, že čo sa nám to premieta v našich hlavách, prečo mu dávame fúkať, že on už mal veľa policajných kontrol a nikto mu fúkať nedával, “ uvádza sa v úradnom zázname policajtov. Bašternák bol triezvy, avšak jeho nervozita sa stupňovala. Od oboch policajtov si mal vypýtať mená aj názov útvaru, pod ktorý sú zaradení.  „Toto všetko pán Bašternák obratom tlmočil do telefónu a niekomu to rozprával, aby to vybavil.“ Bašternák nezabudol do telefónu nadiktovať ani evidenčné číslo služobného vozidla hliadky, ktorá ho zastavila a má ho bezdôvodne „buzerovať“. Po telefonáte polícia vodičovi oznámi, že sa dopustil priestupku, za ktorý mu bude uložená bloková pokuta vo výške 150 €. Bašternák podľa vlastných slov pri sebe toľko peňazí nemá, preto mu policajti oznámia, že mu musia zadržať vodičský preukaz, ktorý si po zaplatení pokuty môže opäť vyzdvihnúť. Bašternák odpovie, aby policajti robili, čo treba.

Nechajte ho, je to „náš človek“!

Jeden z policajtov odchádza do služobného vozidla, kde má spísať záznam o priestupku a vodičovi vystaviť potrebné dokumenty. O niekoľko minút mu zvoní mobil, pričom volá niekto zo služobného policajného čísla. Hliadkujúcemu členovi policajného zboru mal volať zástupca riaditeľa Obvodného oddelenia Bratislava Nové Mesto-západ III kapitán Vladimír Filip Saglena. Saglena sa mal vyjadriť, „že kvôli tomuto pánovi volal niekto z krajského policajného riaditeľstva a tí od nás žiadajú, aby sme tohto pána nechali tak, aby sme ho pustili, pretože to je náš človek, aby sme to neriešili“. Druhý policajt odpovedá kolegovi, že ho to vôbec nezaujíma a budú postupovať podľa zákona. Jeho kolega ale trval na tom, aby zavolal priamo zástupcovi a vydiskutoval si to s ním. Telefonát napokon smeroval k osobe riaditeľa oddelenia Nové Mesto-západ Jurajovi Pacigovi. „Pán riaditeľ mi uviedol, že sme postupovali správne a máme aj ďalej postupovať v zmysle zákona.“

Bugatti Veyron. Podobným disponuje aj podnikateľ Bašternák.

Medzičasom sa hliadke opäť ozval zástupca riaditeľa s tým, že má pre nich ďalšie pokyny. Hliadka ale jednoducho odpovedala, že riešia priestupok v zmysle zákona o cestnej premávke a následne sa dostavia na centrálu. Policajti Bašternákovi posunú papiere o odobratí vodičského preukazu a požiadajú ho, aby ich podpísal. Podnikateľ sa ale rozpamätá a spomenie si, že pri sebe má aj 150 € v hotovosti. Preto spomínanú pokutu vyplatí na mieste a vyhne sa odobratiu vodičského preukazu. Celý incident sa odohrával v čase, kedy štát Bašternákovi vyplatil vratku dva milióny eur a ďalších 6 miliónov už bolo na ceste na podnikateľov účet.

Kvôli vám mi niekto neustále vyvolával!

Policajti sa následne vybrali na oddelenie tak, ako to sľúbili zástupcovi riaditeľa. Vladimír Filip Saglena ich mal následne slovne napadnúť. „Zvýšeným hlasom kričal, že mu pre tento priestupok vyzváňal v kuse telefón a že mu v tejto veci volal aj riaditeľ odboru poriadkovej polície Bratislava III plukovník Jozef Olekszy.“ Následne zástupca hliadkujúcich mužov vyhodil zo svojej kancelárie so slovami, že s nimi skončil. Mimochodom, Olekszy je dnes šéfom poriadkovej polície na policajnom prezídiu.

Policajti sa následne rozhodli spísať úradný záznam, v ktorom podrobne opísali celé vyšetrovanie dopravného priestupku, ako aj jeho šetrenie. V decembri roku 2012 im z rúk krajského policajného riaditeľa Csabu Faragá prišla odpoveď v znení, že „nakoľko z úradného záznamu vyplýva podozrenie z trestného činu, že kapitán Saglena sa pokúsil ovplyvniť vašu služobnú činnosť tak, aby podozrivý z priestupku nebol sankcionovaný, vec bola postúpená na ďalšie konanie inšpekcií ministerstva vnútra“. Dnes už Saglena v polícii nepracuje, avšak z úradného záznamu nevyplýva podozrenie len voči jemu, ale aj voči Olekszymu, „neznámemu“, ktorému Bašternák telefonoval, ale aj „niekomu z krajského riaditeľstva“, komu volal Saglena.

Ako bol samotný prípad vyšetrený inšpekciou, známe nie je. Ani jeden z policajtov, ktorí aj naďalej slúžia v zbore, nebol do dnešného dňa ani raz vypovedať.

Zdroj: dennikn.sk, Úradný záznam policajtov | Foto: bugatti.com, Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.