Počuli ste už o cenotes v Mexiku? Na Yucatánskom polostrove je ich vraj viac ako 10 000. Sama som sa o nich dozvedela až pri plánovaní mojej prvej návštevy ešte v roku 2011. Názov pochádza z majského slova dzonot, ktoré znamená jaskyňa s vodou a pre Mayov slúžili ako zdroj života. Jaskyne cenotes vznikali počas tisícov rokov, kedy yucatánska pôda nasakovala dažďovú vodu ako špongia, pričom na určitých miestach sa prepadali stropy. V súčasnosti rozlišujeme 4 typy cenotes podľa toho, ako a v akom období vznikli: otvorené, polo-otvorené, staroveké a jaskynné cavern cenotes.

Počas mojej dvoj-mesačnej návštevy polostrova som mala to šťastie navštíviť už viac ako 20 rozličných cenotes v Mexiku, každé je totiž jedinečné. Naposledy som strávila celý deň v parku Xenotes, čo je vlastne turistická atrakcia z radu slávnych Experiencias Xcaret. Sprievodcovia berú turistov do štyroch rôznych cenotes, každé iného typu, a všade sa robia odlišné aktivity, aby si tak turisti naplno užili, čo sa len dá.

JEUC_141014-130322

Najprv som mala ísť do Xenotes v pondelok, ale nakoniec nastala chyba, a tak sa to posunulo až o pár dní neskôr. Dosť mi to poprehadzovalo plány, ale konečne som si uvedomila, prečo to tak malo byť, až keď som ovorila dvere do dodávky v deň D, keď ma vyzdvihli na Piatej Avenue v Playa del Carmen. Vzadu sedeli brutálne pekní chalani a len sa usmievali. „Ach jo, toto ešte bude zábava,“ hovorím si v duchu a snažím sa niečo urobiť s mojím ešte stále zaspatým výrazom v tvári.

DSCN6870

Na pár minút si zdriemnem, ale najprv ma preberá sexi austrálsky prízvuk tých dvoch vzadu a potom aj mexický kamoš Leo, ktorý k nám nastupuje neskôr. Leo je jedným z manažérov Experiencias Xcaret a ochotne so mnou strávi deň, všetko mi vysvetlí a odfotí ma, keď bude potreba. Hneď sa cítim lepšie, keď mi Leo hádže komplimenty v španielčine.

„Vraj je na polostrove viac ako 800 podzemných riek, lebo voda preteká cez vápencovú pôdu pod zem, kde sa udržiava,“ popisuje nám Carlos, náš maličký dnešný sprievodca v okuliaroch s hrubým čiernym rámom.

JEUC_141014-110403

Parku Xenotes patria už spomínané štyri cenotes, pomenované mayskými menami podľa prírodných živlov, pričom každé cenote ochraňuje tzv. alux, strážca, ktorého postavička sa nachádza v podobe sochy pri každom vstupe do cenote. V Xenotes sa takto snažia zachovať mayskú tradíciu, kedy aj v minulosti podobní aluxes strážili každý jaskynný otvor, ktorý bol často aj miestom rituálov.

Prichádzame do prvého cenote, kde nám Carlos pridelí uteráky a pomôcky na šnorchlovanie. Môžeme sa prezliecť, osprchovať, osviežiť a napiť chutnej veganskej horúcej čokolády s pálivým korením podľa tradičnej mayskej receptúry. Natrieme sa biologickým opaľovacím krémom a pre istotu aj repelentom, hoci ten by sme nemali potrebovať, lebo okolo cenotes nasadili istý typ neem stromu, ktorý odpudzuje komáre.

JEUC_141014-105259

Vstup do prvého K’áak‘ cenote (v preklade oheň) je netradičný – treba sa chytiť kovovej tyče, spustiť po lane zipline a zoskočiť do vody. Vysielajú ma ako prvú. Ešte že skok je maximálne len z dvoch metrov, viac by som nedala. Pri skoku hádžem pekné modelkovské úsmevy na fotografa … a hneď potom aj na Tommyho, toho Austrálčana s nádherným bielym úsmevom a modrými očami, s ktorým sa dáme do reči vo vode. Tommyho prekvapuje moja dobrá španielčina a prosí ma, aby som im urobila nejaké fotky a videá s mojím vodeodolným foťákom.

DSCN6861

Ďalej sa necháme unášať prúdom po rieke, na diaľku sa na seba s Tommym hanblivo usmievame a Leo mi rozpráva viac o otvorení parku Xenotes. Všade okolo je tmavozelená džungľa, občasné ryby, motýle a korytnačky a hlavne všetko pôvodné. V Xenotes je najmenší zásah človeka do prírody, aký je len možný. Hore nad riekou sedia na spadnutom strome fotografi, ktorí fotia odvážlivcov skákajúcich naspäť do rieky po tom, čo sme cez otvor do jaskyne vyliezli. Prechádzame naspäť naboso popri stromoch, z ktorých sa robia žuvačky a sledujeme aj tzv. melipona včely. Cítim sa ako v Jurskom parku, príroda okolo mi ho tu naozaj pripomína, len je tu viac orchideí.

JEUC_141014-132256

Ešte raz si naberám horúcu čokoládu so slovami, že viem, že som na nej závislá a nasadáme do dodávky, ktorá nás teraz celú skupinu vezie do cenote voda, maysky Ha‘. Keď mi chalani ukazujú najkrajšie pisoáre, aké som kedy videla, farebné sochy vyzerajúce ako rozkvitnuté kvety v ich pánskych WC, každý sa smeje, čo tam chce baba s foťákom. Čakajú nás v tomto cenote dve aktivity, najprv kajakovanie po rieke a potom šnorchlovanie. Na kajaku som s Leom, ktorý nedobrovoľne pádluje ako divý, aby som si ja mohla v pohode fotiť a kamerovať. Nuž, obidvaja sme tu dnes pracovne a jemu trošku pohybu neuškodí, dobiedzam do neho.

JEUC_141014-140927

Potom zaparkujeme kajaky naspäť a podzemnou uličkou sa vyberáme k otvoru do cenote, kde si nasadíme masky a sledujeme podvodný svet plávaním do kruhu. Šnorchlovať v úzkom cenote, kde z každej strany môžete do niečoho naraziť a v tej tme ani poriadne neviete, čo to je, niekedy nemusí byť príjemné. Ale našťastie som sledovala žlté kraťasy a Tommyho vypracované futbalové telo predo mnou, ako sa potápal a smial sa mi do foťáku.

Tretie cenote Zem, alebo Lu’um sa nachádza pár minút cesty dodávkou a je polo-otvorené. Vlastne v Zemi je taká diera, cez ktorú nás dole spustili na lane. Je to druh rappelu, ktorý som ešte ochotná zniesť bez stresu, ale inak rappel je asi jediná aktivita vo vzduchu, ktorú vôbec nemusím. Chalani idú predo mnou a mňa potom Leo natáča ako kričím od radosti obviazaná popruhami, až kým ma nespustia dole do studenej vody. Toto cenote je riadne záhadné, lebo okrem pár lúčov svetla prechádzajúcich cez dieru v Zemi, tu je nenormálna tma a vidno len blesky foťákov. Dá sa buď vojsť do vody po schodíkoch alebo skočiť z kamenného mostíka.

DSCN6775

Plávem sama až dozadu jaskyne, kde trošku vidno netopiere a určitý druh jaskynných vtáčikov podobných našim lastovičkám. Studená voda sa mi zarýva až za nechty a snažím sa nemyslieť na to, čo všetko môže plávať vedľa mňa. Úplne stačí vidieť tmavohnedé korene stromov nad hlavou, ktoré trčia zo stromu nad nami a tak pijú vodu zo cenote. Na chvíľu sa ku mne pridáva aj Tommy a pýta sa ma na blogovanie a čo všetko ešte musia na polostrove navštíviť, keď sa tu raz vrátia.

JEUC_141014-144003

Z milého rozhovoru ma vytrhne zúfalý Leov krik, ktorý skočil do vody a zabudol, že má na nose dioptrické okuliare. Teda mal. Teraz sú už tie elegantné dizajnovky, ktorými sa tak pýšil, niekde v hĺbke pod vodou. Vychádzam von a so smiechom ho ľutujem. Pamätám si ako som ešte ja kedysi nosila okuliare, takže ho musím viesť za ruku, aby sa chudák niekde nepotkol. Vidí totiž len tak na pol metra. Leo, kazíš mi vyhliadky na rande!

V treťom cenote máme prestávku na obed. Čakajú nás šaláty, syry, šunka, bagety, nápoje a čokoládové brownie koláče ako zákusok. Som rada, že si môžem dať aspoň šalát a modlím sa, aby bol brownie vegansky. Nikto mi to nevyvráti, tak si na ňom s chuťou oblizujem prsty. Počas obeda sedíme pri jednom stole oproti Austrálčanom a keď si naberám na tanier, Leo mi škodoradostne schváli Tommyho, že vraj nie sú gayovia, ale len naj kamoši. „Navyše, Tommy z teba nespúšťa oči. Hlavne z tvojho zadku. Zachytil som jeho pohľad aj na pár fotkách, veď sama neskôr uvidíš,“ smeje sa Leo a ja sa len modlím, aby chalani naozaj nerozumeli španielsky nič iné ako hola a gracias. Už keď mi náročný Leo odsúhlasí dokonale vyzerajúceho chalana, musím ísť do toho, nie?

DSCN6884

Posledné cenote vietor či Iik‘ patrí medzi staroveké a voda sa v ňom pohybuje veľmi pomaly, až nebadateľne. Stojíme hore na okraji, odkiaľ sa ešte pred tisíckami rokov zrútil jaskynný strop, a tí najsmelší sa odhodlajú skočiť dole alebo zase chytiť zipline, a tak skočiť až do stredu jazierka. Tentoraz si netrúfam ani na jedno, lebo je to po prvé vysoko a po druhé ku mne práve zavítala červená teta z Ameriky. Nachádzam schody, ktorými sa vychádza von a ladne vleziem do vody sa ešte okúpať. Okolo mňa obdivujem svetlozelené listy lekien a rehot Austrálčanov, ako skáču saltá do vody. Leo sa ma ešte na záver napoly slepý snaží odfotiť medzi nimi. Potom sa už prezliekame do suchého oblečenia a v dodávke skoro hodinovou cestou späť rozoberáme anglicky, španielsky a slovensky všetky možné témy od cestovania, rôznych zvykov vo svete, až po medzinárodné randenie … To nás čaká čoskoro večer…

DSCN6828 JEUC_141014-104300 JEUC_141014-104605 JEUC_141014-130320 JEUC_141014-131123 JEUC_141014-131608 JEUC_141014-131641 JEUC_141014-134728 JEUC_141014-140939a JEUC_141014-143035 JEUC_141014-143106 Xenotes22