VODA – živel, ktorý láka nielen na bezbrehé čľapkanie sa a opaľovanie svojich mužských či ženských tiel, ale aj na množstvo iných športových aktivít. V tomto čísle si posvietime na haluzoviny, o ktorých mnohí z vás ani nepočuli, nieto ich videli naživo.

V poslednej dobe sa rozmohli rôzne formy vodných zábaviek, ideálne pre tých, ktorým nestačí vylihovať na pláži a majú dobrodružnejšie povahy. Nechať sa zavrieť do plastovej gule a takto behať po hladine à la Ježiš má svoje čaro, kým vám tam nedôjde kyslík  ̶  potom už budete plávať hore bruchom ako kapor po tuhej zime. Milovníci lyžovania si neodpustia dlhé laty na nohách ani počas letnej sezóny – nechávajú sa vláčiť motorovým člnom sem a tam, v závislosti od dobrej vôle lodivoda. Ešte odvážnejší vymenia lyže za padák. Niekto má pre zmenu voyerské chúťky a zamieri si to pod hladinu aj s kyslíkovou bombou, aby mohol do sýtosti obkukovať vodných živočíchov priamo v ich obývačke.

Nájdu sa medzi nami jedinci, ktorým sa to zdá málo originálne. Niežeby tieto aktivity dobíjali naše telá primalou dávkou adrenalínu, ide skôr o to, že sú až príliš obkukané. Vodomilní nadšenci sa nechali inšpirovať čisto suchozemskými hrami a aplikovali ich do bazénov či jazier  ̶  tak nejako mohla vzniknúť trojica športov, ktorú si dnes v skratke predstavíme.

Podhladinový hokej

Pomaly si zvykáme, že za každým aspoň troška zaujímavým športom sú výmyselníci z Britských ostrovov. Ani tentoraz tomu nie je inak. Hokejisti tam asi už dávno pochopili, že v konkurencii Severoameričanov, Škandinávcov a slovanských tímov muziku tvrdiť nebudú. Preto sa rozhodli ľad roztopiť, na blšáku si kúpili šnorchle s plutvami, zrezali trošku z hokejok a puk si nechali vyrobiť z olova (aby im náhodou nevyplával na hladinu). Takto vyzbrojení sa mohli hodiť do vody a začať sa hrať.

Viete si predstaviť Gáboríka, ako naháňa puk po dne bazéna?
Viete si predstaviť Gáboríka, ako naháňa puk po dne bazéna?

Ako ste iste pochopili z úvodu, základ pre úspešný začiatok hry je vhodný bazén (minimálne rozmery sú 20×12 m), kde sú na protiľahlých kratších stranách umiestnené tri metre široké bránky. Tak ako v klasickom hokeji, aj tu proti sebe nastupujú šiesti hráči, pričom majú aj svoju striedačku na kraji bazéna, odkiaľ postupne naskakujú čerstvé sily vymeniť tých, ktorým už dochádza dych (pri tejto hre to platí doslovne, pretože hráči si musia vystačiť pod vodou s vlastnými pľúcami).

Výstrojom sa hráči nemôžu viac nepodobať na svojich suchozemských bratov. Hokejky vyzerajú ako z materskej škôlky, namiesto korčúľ im z nôh vyrastajú plutvy, dres tvorí plávací úbor a na očiach majú potápačské okuliare. Jediným spoločným znakom je prilba, rukavica, puk a podobné pravidlá hry. Za fauly sa ide na dve minúty von z vody, v závažnejších prípadoch až do konca zápasu.

Na hru dozerajú traja rozhodcovia. Jeden z nich sa prechádza po okraji bazéna, odkiaľ by mal mať skvelý prehľad (čo je však pri mäteži toľkých tiel a rozbúrenej vody počas zápasu otázne), ďalší dvaja sa motkajú pomedzi hráčov a pri dýchaní si pomáhajú kyslíkovými bombami. Celú hru riadia posunkami, ktoré sú zrozumiteľné všetkým na hastrmanovskom ihrisku.

vodné športy2

Samotná hra je rozdelená na polčasy, ktoré trvajú pätnásť minút. Medzi polčasmi majú trojminútovú pauzu, aby nabrali dych (tu by sa žiadalo povedať, že si doplnia ja tekutiny, ale myslíme si, že tej vody majú počas hry až-až). Hádam ani netreba prízvukovať, že víťazom je ten tím, ktorý nasúka súperovi najviac podvodných gólov.

Podhladinové rakby

Nemci nechceli byť o nič horší ako ich kamoši spoza kanála  ̶  skombinovali ragby, basketbal a vodné pólo do jedného celku a za ihrisko si zvolili bazén. Z tohto mišungu vznikla celkom zaujímavá a akčná hra, ktorá vyžaduje od hráčov skvelú fyzičku a značnú pľúcnu kapacitu.

Výstroj hráčov je takmer totožný ako pri podvodníckych hokejistoch, akurát im chýba hokejka s rukavicou a puk nahradili špeciálnou loptou plnenou slanou vodou namiesto vzduchu (aby bola ťažšia ako klasická sladká voda a tým pádom klesala ku dnu). Základ je mať dostatočne hlboký bazén (aspoň 3,5 metra), na opačné konce umiestniť kovové koše pripomínajúce tie odpadkové a hracia plocha je pripravená.

vodné športy3
Podhladinové ragby ̶ tento šport by bolo zaujímavejšie sledovať v ženskom podaní :-)

Do hry sa zapájajú naraz šiesti borci v jednom družstve, k dispozícii majú striedačku, kde sedia striedajúci hráči a podľa potreby nahrádzajú tých unavenejších pod hladinou. Jeden z hráčov plní funkciu brankára, ktorý musí vedieť sakramentsky dlho zadržať dych (viete si predstaviť, že by mu počas bránenia došiel dych a nechal by útočníkom voľné pole k skórovaniu?). Hra trvá 15+15 minút, medzi ktorými je päťminútová pauza. Ak sa vám to zdá málo, skúste sa naháňať v plnom tempe pod vodou aspoň pár minút, potom si uvedomíte relativitu času.

Podhladinové ragby je oproti hokeju kontaktný šport, avšak ani tu nie je dovolené všetko. Hráči sa musia vyvarovať úmyselných úderov, chytania hlavy či krku, strhávať z hráčov výstroj alebo atakovať hráča bez lopty. Za tieto prehrešky nasledujú tresty od rozhodcov, ktorí sú traja: jeden nad hladinou, ďalší dvaja v neoprénoch a s kyslíkovými bombami pod ňou – tak ako pri podvodnom hokeji.

vodné športy4

Tento šport by nemal dlhé trvanie bez dôsledného dodržiavania pravidiel. Na svete je dosť maniakov, ktorí by boli schopní pridržať svojho súpera na dne bazéna dlhšie, než je zdravé. Ak by sa ich stretlo v jednom tíme viac, po prvom polčase by veľmi ľahko mohla nastať situácia, že by na hladine plávalo viac nehybných tiel ako tých s loptou pod ňou.

Canoe polo

Pod vodou sme sa vyhrali už dosť, je načase naskočiť do člnov a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Predstavíme si hru, ku ktorej potrebujete kajak aj s pádlom (bez neho by ste veľa tej vody nenamútili), prilbu a loptu, aká sa používa vo vodnom póle. Mali by ste si nájsť vodnú plochu, kde dokážete označiť ihrisko 35×23 m a kde si viete umiestniť stabilné bránky (tie sú umiestnené 2 m nad vodnou hladinou a majú rozmery 1,5×1 m).

Príjemné spestrenie prázdninových dní hrou canoe polo.
Príjemné spestrenie prázdninových dní hrou canoe polo.

Keďže tu máme bránky a loptu, cieľ hry je jasný  ̶  nasúkať súperovi viac gólov ako on vám. Proti sebe sa postavia dve pätorky hráčov, pričom každý tím môže mať k dispozícii ďalšiu trojicu na striedačke. Lopta sa hádže rukou alebo triafa pádlom, preto je tu dôležité mať prilbu (prečo pochopíte v tej chvíli, keď si protihráč pomýli vašu hlavu s loptou). Tu platí veľmi dôležité pravidlo – ak spracujete loptu rukou, ďalší hráč nesmie hrať pádlom (ani seknutie po prstoch nikoho nepoteší).

Ako vidieť, pravidlá sú jednoduché – ich hlavným účelom je, aby sa hráči na ihrisku nepozabíjali. Hra je vcelku svižná a dokáže preveriť manévrovacie schopnosti kajakárov, ktorí sa musia vedieť na vode (a občas aj po vodou) veľmi dobre obracať.

vodné športy6

Šport asi nie je veľmi vhodný pre príliš temperamentných hráčov a fanúšikov, akých majú napríklad v Latinskej Amerike. Ak by si v nejakom derby zápase do vlasov skočili protivníci  ̶ sekanie sa pádlami či nebodaj prevracanie súperovho kajaku hore dnom by mohli mať veľmi nepríjemné následky. Nieto ešte, ak by sa rozvášnený dav z tribún vrhol do vĺn a začal topiť členov znepriateleného tábora ako štence. To by mali ryby radosť.

Pár teplých slov na záver

Všetky tieto športy, ktoré sme si predstavili, nie sú len takými zábavkami niekoľkých nadšencov. Každý z nich patrí pod niektorú z medzinárodných asociácií zaoberajúcich sa vodnými športmi a mávajú dokonca aj oficiálne majstrovstvá sveta. Tak napríklad jednoznačne dominantnými tímami v podvodnom hokeji sú chlapci a dievčatá z krajiny kengúr (rozumej Austrália), kde by sa im aj tak v tých horúčavách všetky klziská roztopili.

Takže ak vás už prestalo baviť chodiť s kamarátmi do krčmy na hokej a nadávať na nemožných rozhodcov, hráčov a čo ja viem, čo ešte, založte si svoj vlastný podvodný alebo nadvodný tím. U nás je zatiaľ konkurencia minimálna oproti iným masovým športom, takže to možno po niekoľkých rokoch tvrdého tréningu dotiahnete ďaleko.

Foto: wikipedia.org