Nočný život a vysedávanie po kaviarničkách v centre Bratislavy končí. Pán starosta Starého mesta Radoslav Števčík sa o to postaral dvomi novými kontroverzými nariadeniami, o ktorých sa bude v nasledujúcich dňoch ešte bujaro diskutovať.Taký KC Dunaj alebo malý Nu Spirit bar to môžu rovno zabaliť. Od budúceho roka budú mať totiž otvorené len do 22:00 a toto nariadenie sa dotkne aj nejednej letnej terasy. Prevádzka terasy v historickom centre, ktorá doteraz stála 9000 eur, bude budúci rok stáť 25,000 eur a za toto všetko môžu najnovšie všeobecné záväzné nariadenia (VZN) starostu bratislavského Starého Mesta Radoslava Števčíka, ktorý len tak, mimochodom, vo svojom predvolebnom programe žiadne zvyšovanie daní neavizoval. Naopak, sťažoval sa, že Staré Mesto starne a musí sa stať atraktívnejším miestom pre mladých. Jeho návrhy sa budú dať pripomienkovať ešte do začiatku decembra na miestnom úrade, potom sa uvedú do platnosti a my v Bratislave budeme po večeroch sedieť doma.

starosta Stevcik

Nový režim ovplyvní veľa známych bratislavských klubov napríklad na Hviezdoslavovom námestí – the Riot a The Club alebo na trase medzi Michalskou a Ventúrskou – Primi, Havana či Trafo. A zoznam pokračuje. Tieto miesta sú prepchaté večernými klubmi a barmi a všetky budú musieť vypnúť hudbu do 12 a do 2 mať otvorené potichu. Doteraz sa mestská časť o otváracích hodinách rozhodovala podľa individuálnych žiadostí klubov, najnovšie nariadenie tento ľudský faktor odstránilo, rozdelilo Staré mesto na zóny a každý v rámci danej zóny ma rovnaké otváracie hodiny.

Okej, treba uznať, že to bude mať silné protikorupčné účinky, ale no tak.. aj tak. Nedali žiadne vysvetlenie, prečo práve tá ulica patrí do konkrétnej zóny a otváracie hodiny tam strieľali len tak do brucha. Napríklad populárny podnik U čerta na Beblavého ulici by musel zatvárať celý týždeň už o 22:00, kým jeho konkurenti na Židovskej len o pár krokov vedľa v piatok a v sobotu až o polnoci.

Zóna 1

napr. Nám. SNP, Michalská, Ventúrska, Hviezdoslavovo nám., Panská, Štúrova, Laurinská

  1. – ŠTV. 08:00 – 24:00, PIA. – SO. 08:00 – 02:00 (po 24:00 bez hudby)

Zóna 2

napr. Brnianska, Búdkova, Krížna, Mýtna,  Františkánske nám. Klariská, Klobučnícka, Gorkého, Židovská

  1. – ŠTV. 08:00 – 23:00, PIA. – SO. 08:00 – 24:00

Zóna 3

všetky ostatné ulice

  1. – NE. 08:00 – 22:00

Osobitná zóna

podzemné priestory na vybraných uliciach ako napr. Nám. SNP, Šafárikovo nám., Štúrova a lode

  1. – NE. 08:00 – 05:00.

No a vážený pán starosta sa ukázal ako učebnicový úžerník, keď sa rozhodol dvojnásobne navýšiť ceny letných terás. Kým doteraz sa platilo 1 euro za meter štvorcový denne (nefajčiarske prevádzky 0,80), od januára navrhuje starosta zvýšiť daň na 2 eurá. Plošne, výnimka pre nefajčiarske podniky končí. Pre pána starostu to ale nie je nič nové. 100 % navýšenie dane z nehnuteľností na území Bratislavy, ktoré sa pripisuje pánovi Nesrovnalovi, bol pôvodne Števčíkov nápad. Nesrovnal si to nakoniec rozmyslel, tak uvidíme, či aj náš pán starosta zmení názor. Snáď sa v najbližších dňoch ozve hlas ľudu a Bratislava ostane “živá” ako ju poznáme.

Foto: staremesto.sk