Odhaduje sa, že najväčší potopený poklad bol, a ešte stále je, vo vraku britskej vojenskej lode Port Nicholson, ktorú potopili torpéda vystrelené z nemeckej ponorky. Celkovo sa vo vodách morí a oceánov nachádzajú poklady, ktorých finančná hodnota je obrovská, no spoločenská je doslova nevyčísliteľná.Na dne morí a oceánov sa nachádzajú poklady, ktoré sa čoraz častejšie stávajú terčom vykrádačov lodí, ktorí pri drancovaní nájdených artefaktov ničia celé vraky. Hoci sú pokuty za túto nelegálnu činnosť vysoké, zlodejov z roka na rok pribúda. O artefakty z potopených lodí je na čiernom trhu obrovský záujem a cena, ktorú vykrádači na čiernom trhu dostanú za nejakú starožitnosť, je ďaleko vyššia ako nejaká pokuta.

Komu vlastne patria poklady z vrakov lodí?

Historické vraky sú pred rabovaním, rozkrádaním a znehodnocovaním chránené prostredníctvom vnútroštátnych právnych predpisov na ochranu kultúrneho dedičstva. Na medzinárodnej úrovni môžu byť chránené podľa štátom ratifikovaného (schváleného) dohovoru UNESCO o ochrane kultúrneho dedičstva pod vodou. Táto dohoda vznikla a bola uzatvorená v roku 2001 ako reakcia na narastajúce rabovanie a drancovanie podmorského kultúrneho dedičstva. V niektorých prípadoch patria nájdené vraky tej zemi, v ktorej pobrežnom pásme sa nachádzajú, medzinárodné právo vychádza zväčša z toho, že vrak patrí objaviteľovi.

Koľko môže potápač na bohatstve z vraku lode zarobiť?

Niekedy ide o naozaj celkom slušné bohatstvo. Potápač Rubben Collado si napríklad v priebehu desiatich rokov zarobil na potápaní a vyťahovaní bohatstva z lode Nuestra Seňora de la Ruz 60 miliónov dolárov. Hoci sa o zisk delí s príslušným štátom, jeho zárobok je celkom slušný.

Potopené lode s najväčším bohatstvom na palube

1. SS Port Nicholson

Odhaduje sa, že vo vraku tejto britskej bojovej lode sa skrýva najhodnotnejšie bohatstvo v sume približne 3 miliardy dolárov, pretože loď údajne viezla, okrem iného, aj 71 ton platiny, zlato a priemyselné diamanty. Potopila sa v roku 1942 po zasiahnutí torpédom vypáleným z nemeckej ponorky U-87 asi 80 km od východného pobrežia USA.

2. Notre Dame de Deliverance

Francúzska loď, ktorú potopil v roku 1755 hurikán asi 65 km od Key West na Floride v USA, je druhou loďou s najväčším potopeným bohatstvom na palube. Loď podľa dostupných údajov viezla 530 kg zlata, približne 15 400 zlatých mincí a striebro. Celková hodnota potopeného bohatstva sa odhaduje na 2 miliardy dolárov.

3. Merchant Royal

Hodnota potopeného bohatstva tejto britskej lode sa odhaduje na 1 miliardu dolárov. Loď v čase potopenia viezla 100 000 libier zlata, 400 strieborných mexických prútov, asi 500 tisíc kusov strieborných mincí, tiež drahé kamene, okrem toho bolo na lodi 32 bronzových diel. Loď sa potopila počas búrky v roku 1641, 34 km od Land´s End v Cornwalle vo Veľkej Británii.

4. HMC Victory

Anglická loď sa potopila počas búrky v roku 1744 niekde pri ostrovoch kanála La Manche vo Veľkej Británii. HMC Victory viezla 4 tony zlatých mincí v hodnote približne 1 miliardy dolárov.

loď HMC Victory

5. San Jose

Loď španielskeho námorníctva bola potopená v bitke počas vojny o španielske dedičstvo v roku 1708. Naozaj hodnotný náklad, približne 344 ton zlata, striebro a smaragdy, šiel na dno mora medzi ostrovom Isla del Tesoro a polostrovom Baru v Kolumbii.

 španielská loď San Jose

6. Nuestra Seňora de Atocha

Loď bola súčasťou indickej flotily a v roku 1622 počas hurikánu sa po nabehnutí na koralové útesy potopila. Jej náklad tvorilo 40 ton striebra, zlata, medi, drahokamov a španielskych mincí. Odhadovaná hodnota bohatstva, ktoré šlo na dno mora približne 56 km od Key West na Floride, je 400 miliónov dolárov.

7. Nuestra Seňora de la Luz

Portugalská fregata sa potopila počas búrky v roku 1752 pri ústí rieky Rio de la Plata v Uruguaji. Loď viezla bohatstvo v podobe strieborných a zlatých prútov, mince, a tiež nejaké pašované mince. Hodnota celého nákladu sa odhaduje na 125 miliónov dolárov.

mince z lode Nuestra Seňora de la Ruz

8. Nišima Maru No.10

Túto loď by sme mohli považovať, čo sa týka nákladu, za niečo naozaj špeciálne. Hovorí sa totiž, že mohla viezť aj bájny Jamašitov poklad. Ak táto loď naozaj viezla Jamašitov poklad, znamenalo by to, že jej hodnota je neoceniteľná. Jamašitov poklad je ukoristené bohatstvo pod vedením japonského generála Tomojukiho Jamašitu. Tento poklad tvoria cennosti nakradnuté z budhistických chrámov, a tiež bohatstvo ukradnuté z filipínskej štátnej pokladnice. Japonci však chceli poklad previesť z Filipín priamo do Japonska, no námorná blokáda im plán prekazila. Či sa tento poklad potopil spolu s loďou, alebo je dobre ukrytý na rôznych miestach na Filipinách, sa doteraz nevie.

Nishima Maru možno viezla Jamašitov poklad

Zdroj: wrecksite.eu, shipwreck.com  |   Foto: Wikimedia, Flickr

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Petra
Obyčajný človek neustále posúvajúci hranice svojich možností. Má však určitý strop, ktorý vraj neprekročí. Ale, ako hovorí: Nič nie je isté a preto, nikdy nehovorím nikdy, radšej volím slovíčko možno.