Cheat Day, výraz, ktorý väčšina z vás pravdepodobne nepozná, ale možno sa nájdu aj takí, ktorí už o ňom počuli. Tento deň “sa narodil” na základe vznikajúcich diét. Pri držaní diéty sa totiž mnohým stalo, že namiesto želaného uberania tukov nastal známy „JOJO“ efekt, čiže ľudia v procese chudnutia viac pribrali ako schudli. Pre niektorých je to možno deň výčitiek, pre niekoho možno dlho očakávaný deň počas svojej diéty. Hoci je na svete neskutočné množstvo obéznych ľudí, Cheat day nie je určený len pre nich. Väčšinou ho využívajú chlapi, ktorí sa chcú zbaviť prebytočného tuku a vybudovať si krásne svalstvo.

Mnohí sa tohto dňa boja, pretože šesť dní držia diéty, poniektorí majú nulový príjem sacharidov, a zrazu sa môžu na siedmy deň najesť. Určite prvé, čo im napadne je, že načo som sa vlastne tých šesť dní trápil, keď teraz sa to všetko pokazí. Ale ide o omyl. Týmto sa nič nepokazí. Práve naopak. Ak by ste si Cheat Day nedopriali, práve vtedy by vaše chudnutie bolo zbytočné.

Poznáte JOJO efekt? Človek začne chudnúť a po čase si všimne, že dokonca ešte viac pribral. Je to normálne, pretože v momente, keď prestanete jesť sacharidy, telo začne chudnúť. A preto, že si všimne, že stále neprijíma žiadne sacharidy, zľakne sa a začne si robiť zásoby, takže preto ste namiesto chudnutia zaznamenali priberanie. Práve pre toto je dôležitý Cheat Day. Telo bude chudnúť a vy mu po pár dňoch doprajete všetko. Telo bude mať zase pocit, že mu dávate potrebné živiny, a tak si žiadne zásoby robiť nebude. A vy po siedmom dni môžete opäť pokračovať vo svojej diéte, pričom vaše telo bude s radosťou a bez problémov zhadzovať kilá a odburávať tuky.

Dňa Cheat Day sa netreba báť. Práve naopak – užite si ho naplno a s dobrým pocitom, že to robíte pre seba a pre svoje zdravie. Neberte ho ako výčitku, ale ako súčasť svojej diéty.

Autor: Tereza Ď.