Vojnové dokumenty a rozhovory s americkými špiónmi prezrádzajú príbeh pápeža, ktorý sa stal súčasťou plánov na zvrhnutie Hitlera. Zistenia historika Marka Rieblinga sú teda v rozpore s kontroverznou knihou britského novinára Johna Cornwella s názvom „Hitlerov pápež“. Celý príbeh historických udalostí sa zdá byť oveľa komplikovanejší a svojim spôsobom napínavejší.Základný argument kritikov Pia XII., teda lídra katolíkov z obdobia druhej svetovej vojny, je v tom, že príliš málo kritizoval činy nacistov, a mnohí jeho ticho interpretujú ako schvaľovanie hrôz, ktoré Hitlerovi prisluhovači konali na Židoch a iných európskych menšinách.

Viedol Pius XII. cirkev špiónov?
Viedol Pius XII. cirkev špiónov?

„Základnou premisou mojej knihy, je, že Pius si v odpore k Hitlerovi vybral skryté konanie namiesto vonkajšieho protestu. Výsledkom toho sa stal súčasťou troch samostatných komplotov nemeckých disidentov na odstránenie Hitlera,” hovorí Riebling,

Riebling pripomína, že katolícka cirkev má vo svojich dejinách viacero epizód, keď fungovala v podzemí a nenápadne. V prvých storočiach jej existencie v Rímskej ríši, ale napríklad aj v poreformačnom Anglicku.

„Táto myšlienka, že Cirkev sa podieľala na tajných operáciách počas najkrvavejších rokov histórie, v najkontroverznejšej časti jej vlastných dejín – to nie je len poznámka pod čiaru, to je niečo hodné ďalšieho skúmania.“

Dobové dokumenty, z ktorých Riebliengova kniha čerpá, spísal Ray Rocca, agent s krycím menom „Rock“, „Skala“. Tento istý človek bol neskôr poverený zodpovednosťou za záznamy o atentáte na prezidenta Kennedyho pre CIA. Riebling sa s agentom Roccom stretol a uvádza ho aj medzi zdrojmi pre svoju knihu.

„Je to chlapík, ktorý bol vo Vatikáne, ktorý mal za úlohu preniknúť do Vatikánu; a ktorý vedel čo to o vyšetrovaní atentátov.“

Prvý z atentátov, v ktorých mal pápež prsty, sa plánoval medzi októbrom 1939 a májom 1940, zahŕňal konšpirátorov z nemeckej armády. V druhom prípade išlo o sériu komplotov medzi rokmi 1941 a 1943, do ktorej boli zapletení aj nemeckí jezuiti. Zavŕšil ich pokus o odpálenie bomby vo Vodcovom lietadle, výbušnina však zlyhala a neexplodovala.

Tretí z pokusov zahŕňal zasa raz nemeckých jezuitov, ale aj plukovníka Clausa von Stauffenberga – vo filme o tejto operácii si ho zahral Tom Cruise. Ani bomba, ktorú plukovník nastražil a odpálil, však Hitlera nezabila.

Stauffenberg a Hitler
Claus von Stauffenberg sa stretáva s Hitlerom

Pius XII. si okrem iného aj tajne nahrával rozhovory zo svojej pracovne. Takto sa ukázalo, že nemeckí biskupi mali obavy, aby v ich krajine nenastal rozkol medzi katolíkmi a aby sa časť z nich neodtrhla od Cirkvi a nepridala k Hitlerovi, ak by pápež príliš hlasno kritizoval jeho politiku.

„Veľmi sa snažil, aby zažehnal podozrenia a minimalizoval tak prenasledovanie nemeckých katolíkov, ale nacisti si na neho stále dávali pozor,“ komentuje Riebling.

V jednom bode Hitler dokonca plánoval, že pápeža unesie do Nemecka, a jeho pravá ruka Heinrich Himmler ho chcel verejne popraviť pri otváraní nového futbalového štadióna.

„Pius si bol vedomý týchto plánov skrze jeho tajných pápežských agentov a myslím si, že aj toto ovplyvnilo rozhodnutie Svätého otca podieľať sa na odboji proti nacistom.“

Avšak atentáty neboli jediným bojiskom, na ktorom sa Vatikán vzoprel Hitlerovi. Niektoré zdroje uvádzajú, že tajná sieť, ktorú pápež kontroloval, sa podieľala na záchrane 860 000 Židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch.

Ak sa chcete dozvedieť viac, určite si prečítajte Rieblingovu knihu „Cirkev špiónov: Pápežova tajná vojna proti Hitlerovi“, ktorá vyšla v septembri minulého roku.

Zdroj: catholicnewsagency.com, jewishvirtuallibrary.org | Foto: wikimedia.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Benedikt
Optimistický existencialista, ktorý, predtým než ráno vstane z postele, musí dennodenne riešiť otázku, či má jeho život zmysel. Väčšinou to vyrieši ranná káva.