Na Slovensku sa môže oficiálne piť alkohol od 18 rokov. Ale ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav…

Alkohol je vo všetkých jeho podobách obľúbený na celom svete a tu sa o ňom dozviete zaujímavé fakty. Ľudia si s ním radi pripíjajú, oslavujú, žúrujú a menej radi potom zaháňajú opicu a abstinujú. Sú však krajiny, kde je pitie alkoholu absolútne zakázané a potom sú aj také, kde je jeho konzumácia povolená prakticky od narodenia. Čo krajina, to iný zákon. My vám ponúkame aktuálny svetový prehľad minimálnej vekovej hranice, pri ktorej je legálne povolené pitie alkoholu.

Kde je pitie ilegálne

V 16 krajinách sveta je úplne ilegálne piť alebo povolené len s veľkými obštrukciami. Pekným príkladom sú Spojené arabské emiráty, kde je dovolené piť len v licencovaných baroch a hoteloch. Ak by ste chceli popíjať v takomto hoteli, mali by ste aj vy vlastniť alkoholovú licenciu. Pravdepodobne vás nikto nepríde kontrolovať a vo všeobecnosti sa s tým turisti nezaťažujú. Ak však nastane akýkoľvek problém, ku ktorému musí byť privolaná polícia a vy ste pili, automaticky sa kontroluje, či takúto licenciu vlastníte a pokiaľ nie, máte problém. Ďalšími krajinami sú napríklad Afganistan, Bangladéš, Irán, Kuwait, Líbya, Maldivy, Pakistan, Sudán či Jemen.

pitie alkoholu vo svete

Pitie povolené nad 21

Do svojej dvadsaťjednotky si musíte počkať v Mongolsku, Iraku, Mikronézii, Omane, Srí Lanke či Spojených štátoch. V USA sú špeciálnymi výnimkami len Utah, kde si môžete v reštaurácii alkohol objednať len k jedlu alebo Pensylvánia, kde si nemôžete objednať pivo a víno naraz.

Pitie povolené nad 20

Až od 20 rokov si kúpite alkohol na Islande, v Japonsku, Paraguaji, Thajsku a Uzbekistane.

Pitie v Kórei.
Pitie v Kórei.

Pitie povolené nad 18 – 19

Do tejto kategórie patrí až 61 % krajín, a preto spomenieme len niektoré. Okrem Slovenska musia aspoň 18 rokov dosiahnuť v Argentíne, Austrálii, Fínsku, Francúzsku, Ukrajine či v rodisku Rihanny – Barbadose. Niektoré krajiny pritom rozlišujú pitie piva a vína, ktoré povoľujú od 18, kdežto pitie ostatných nápojov až od 20/21.

Pitie povolené nad 16-17

Už počas strednej školy sa môže piť v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Nemecku, Holandsku, Španielsku či Švajčiarsku, pričom niekde takisto rozlišujú pivo a ostatné nápoje.

Bar v Južnej Afrike.
Bar v Južnej Afrike.

Pitie povolené od 10 – 15

Už v takom skorom veku môžu požívať alkohol v Stredoafrickej republike a v Antigue a Barbude.

Pitie povolené bez obmedzení

Raj pre všetkých alkoholuchtivých nájdete v Bolívii, Burkina Faso, Kambodži, Číne, Kosove alebo v Sierra Leone. V takýchto krajinách nie sú zmienky o minimálnom veku, ktorý musí zákazník dosiahnuť, aby sa k alkoholu dostal a zrejme sa pri predaji neriadia žiadnym zákonom.

Bar v Kambodži.
Bar v Kambodži.

Zdroj: drinkingage.procon.org,  svetnapojov.sk  Foto: procon.org, richdurnanphoto.com,   www.southafrica.net,  danslatetedesfilles.files.wordpress.com