Ak ste si podľa nadpisu pomysleli, že určite pôjde o kolové nápoje, musíme vás vyviesť z omylu. Obľúbený tmavý životabudič síce neoplýva zdravotnými benefitmi, ale na tento drink ani zďaleka nemá. Stačí pár hltov a svoje telo vystavíte podobným stavom, ako keby ste si práve spod nosa oprášili biely prášok.

Ruku hore, ak ste počas víkendu zapíjali panáky na bare s energeťákom. Určite v tom nie ste sám a aj preto v nápojových lístkoch mnohých barov vidíte populárne miešané drinky alebo luxusné lode, kedy k vám počas vlny zábavy pripláva sedmička vodky so štyrmi energeťákmi. Možno vám to v tej chvíli pripadá ako vrchol blaha, však taký koráb nemá na stole len tak hocikto, no vaše telo bude kričať o pomoc. Ráno vám to zráta aj s úrokmi.

Experti sa zhodujú, že stimulujúci efekt energeťákov poľahky zamaskuje únavu, ktorú nám spôsobuje konzumácia alkoholu. Ak si na diskotéke dole krkom lejete ten sladký gumidžús, no preložíte ho aj nejakým poldeckom, vážne ubližujete svojmu telu. Okrem toho už následne ani nebudete vedieť rozoznať, nakoľko ste vlastne opitý, za čo budú môcť imaginárne „krídla“. Aj keď vaše opité ja by vás už najradšej videlo doma v posteli.

Vedkyňa Audra Roemer, skúmajúca fenomén mixovania alkoholu s energeťákmi, prirovnala účinky tejto kombinácie na ľudské telo k tým, ktoré spôsobuje kokaín. Jednoducho povedané, energeťák vám dodá energiu, aby ste toho vypili viac, ostali von dlhšie a ľahko zamaskovali aj pokročilejšiu opilosť. Pokiaľ pijete alkohol samotný, po nejakom čase začnete byť ožratý, unavený a všetko, čo chcete, je ísť konečne domov, vyspať sa.

Ak si teda váš obľúbený drink zvyknete upgradeovať hltom z energetickej bomby v plechovke, mali by ste to nabudúce prehodnotiť. Stane sa z vás akurát pripitá zombie kreatúra, bez štipky triezveho úsudku a to vždy zaváňa problémami.

Zdroj: thesun.co.uk | Foto: giphy,