Piatok trinásteho – nešťastný deň alebo iba povera?  Číslo trinásť je v mnohom nešťastné. Prečo naň máme slabosť aj v 21. storočí? Aby ste vedeli, ako tento neslávny deň ovplyvňuje svet, prinášame vám zaujímavé fakty, o ktorých ste dozaista nevedeli! Čítajte!Piatok trinásteho je piatok, ktorý pripadne na 13. deň v hociktorom mesiaci. Strach z takéhoto piatku sa nazýva paraskavedekatriafóbia ako špeciálna forma triskaidekafóbie, fóbie z čísla trinásť.

Pôvod nie je presne známy. Je viacero teórií, ktoré sa považujú za vznik nešťastného dňa. Jedno je jasné – piatok trinásteho sa datuje od stredoveku. Istá teória hovorí, že práve 13 ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok. Trinástym hosťom bol Judáš, ktorý ho zradil. Ďalšia teória hovorí, že uväznenie Jacquesa De Molaya, veľmajstra Rádu templárov, a ďalších vysokopostavených rytierov kráľom Filipon IV bolo taktiež v piatok 13. októbra 1307. Tí boli popravení a od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Piatok trinásteho

Zaujímavé fakty o “trinástke”

Podľa odhadov americký biznis v tento deň prichádza až o 90 miliónov dolárov, pretože ľudia menej lietajú a investujú.

V talianskej Florencii sa strach z čísla 13 odráža v číslovaní budov. Domy medzi 13 a 14 bývajú označené číslom 12,5.

Niektoré nemocnice nemajú izbu číslo 13 a v niektorých budovách chýba trináste podlažie.

Americký prezident Franklin D. Roosevelt nikdy necestoval 13. deň v mesiaci ani nehostil pri jedle 13 hostí. Napoleon a Herbert Hoover mali tiež strach z čísla 13.

Číslo 13 podľa numerológov dopláca na svoje miesto za číslom dvanásť, ktoré považujú za číslo plnosti – 12 mesiacov v roku, 12 bohov Olympu, 12 kmeňov Izraela, 12 Ježišových apoštolov, 12 vajec v tucte.

Poverčiví stolovníci si môžu v Paríži objednať profesionálneho 14. hosťa.

Letenky bývajú v piatok 13. lacnejšie i v Nemecku, ktoré si pripomína čierny piatok z roku 1925, keď došlo ku krachu nemeckej burzy.

Podľa výskumu psychológa Richarda Wisemana približne štvrtina ľudí verí, že číslo trinásť prináša smolu.

V piatok 13. septembra 1996 vyhlásili rappera Tupaca za mŕtveho.

V piatok 13. augusta 2010 o 13-tej hodine a 13-tej minúte sa 13 ročnému chlapcovi stalo nešťastie, keď ho zasiahol blesk. Nešťastné to až tak nebolo, keďže chlapec ako zázrakom prežil.

Podľa faktov je dokázané, že tento nešťastný deň skutočne hýbe svetom a ovplyvňuje aj jeho ekonomiku. Ako ste na tom vy s piatkom trinásteho? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v diskusii.