Doktor Peter Vršanský je ako novodobý Indiana Jones. Rozprávku preniesol do reality.Chodiace stromy poznáte z Pána prsteňov a hmyz z praveku zakonzervovaný v jantáre zasa z Jurského parku. Napadlo by vám, že tieto rozprávkové výmysly môžu byť skutočné? Nie? Doktor Peter Vršanský zo Slovenskej akadémie vied ich objavil. Paleontológ sa vďaka svojej húževnatej práci a mnohým objavom dostal tiež na titulku BBC.

Naposledy zdobil titulnú stranu prestížneho média objavom starobylého švába, ktorý žil pred viac ako sto miliónmi rokov. Amorfná minerálna masa dokonale zakonzervovala živočícha aj s mláďatami. Objav z územia dnešnej Barmy je o to veľkolepejší, že dnes už nič podobné nežije. Vedci sa domnievajú, že prašváb bol osamelý lovec, ktorý rýchlo behal a korisť lovil vďaka tŕňom na nohách.

Prašváb objavený Dr. Vršanským
Prašváb objavený Dr. Vršanským, zdroj: tech.sme.sk

Omnoho bombastickejšie však znie to, čo doktor Vršanský objavil v Ekvádorskom lese, približne sto kilometrov od hlavného mesta Quito. Tento les je súčasťou parku Sumaco a je pod záštitou UNESCO. Pohybujúce sa stromy za deň dokážu prejsť až tri centimetre a ročne dokážu uraziť až dvadsať metrov. Pohyb je možný vďaka pomerne rýchlemu rastu nových koreňov. Ak je strom v erodovanej pôde, nové korene hľadajú miesto s pevnejšou pôdou a s dostatkom svetla. Ak takéto miesto nájdu, strom sa postupne presunie k novým koreňom, pričom staré sa postupne dvíhajú zo zeme smerom nahor. Chodiaci strom je palma, ktorá dorastá do výšky až dvadsaťpäť metrov a jej latinský názov znie socratea exorrhiza.

Socratea exorrhiza - chodiaca palma dorastajúca do výšky 25 metrov
Socratea exorrhiza – chodiaca palma dorastajúca do výšky 25 metrov, zdroj: tech.sme.sk

Tieto stromy neboli jediným objavom, ktorý slovenský bádateľ z džungle priniesol. Podarilo sa mu tiež objaviť nezdokumentované tridsať metrov vysoké vodopády a dva druhy stavovcov. Pre doktora bol však asi najprípustnejším objavom 150 druhov švábov, nakoľko sa najmä na tieto potvory špecializuje. Normálne nechcený hmyz sa líšil sfarbením, schopnosťou meniť farbu podľa prostredia, svetielkovať a podobne.

Vedec, ktorý získal celosvetové uznanie, ponúkol svetu nové živočíchy a rastliny a dostal od svojej domovskej organizácie za ekvádorské štúdie 120 eur.

Zdroj foto: tech.sme.sk