Garion Hall je producent filmov pre dospelých, ktorý od roku 2000 vlastní nemenovanú stránku zameranú na amatérov či styk reálnych párikov. Biznis mu ale ničia bezplatné weby, ktoré kradnú obsah a doslova aj divákov. Ako sám hovorí, pre tento priemysel nepredpokladá svetlú budúcnosť. Viac na túto tému napísal na portáli Quora.

A vznikla tube stránka

Medzi rokom 2008 a 2011 sa rozšírili tzv. „tube stránky“ (po*ntube a podobné, ktoré sú postavené na YouTube modeli). Tvorcovia si na ne nahádzali ukradnuté videá z platených stránok a nabádali návštevníkov, aby uploadovali aj „svoj“ obsah (čiže videá posťahované z platených stránok).

Tieto stránky doslova explodovali. Obrovské množstvo ľudí hľadalo péčko zadarmo a mená free stránok sa šírili rýchlosťou blesku, či už verbálne alebo cez sociálne siete. Okolo tohto času postihla svet aj globálna finančná kríza a ľudia nemohli toľko utrácať za zábavu. Prečo by teda platili za snímky, keď ich mohli dostať aj bez otvorenia peňaženky?

Veľmi ziskový biznis

Tube stránky mali obrovské účty za hosting, ale výnosy z reklám na weboch viac ako dostatočne prevýšili náklady. Najčastejšie používali reklamy na rôzne krémiky na zväčšenie údov, gambling či slečny pred webkami. Vlastniť tube stránku bol veľmi ziskový biznis. Mali veľké publikum a dostali sa aj do top 30 najnavštevovanejších stránok na internete.

Počkať, veď oni nás okrádajú

Potom si platené stránky, ktorých obsah bol ukradnutý a rozdávaný zadarmo, všimli, čo sa to vlastne deje (oveľa neskôr ako by mali…), a začali tlačiť na tube stránky, aby videá, na ktoré nemajú práva, odstránili.

Keďže odvetvie bolo vždy rozkúskované (je tam veľa malých hráčov), nebolo možné dospieť k dohode. Mali by sme sa spojiť a zažalovať ich? Mali by sme začať so svojimi vlastnými tube stránkami? Každý si s tým musel poradiť po svojom.

Tube stránky povedali: ,,Bože, sorry, neuvedomili sme si, že to bolo ukradnuté! (Čo je pi*ovina.) Čo keby sme vám dovolili dať si nad video reklamu na vašu stránku, ešte aj úplne zadarm, a vy nás za to necháte naďalej ukazovať to vaše video?“ Niektoré platené stránky s tým boli spokojné, dostali 5000 klikov a niekoľko nových zákazníkov denne. Iné si spravili z tube stránok svoje affiliates. Čiže tube stránka si dala ku videu reklamy na platenú stránku a dostávala percentá z predajov, ktoré takto spropagovala. Posledná skupina si vynútila vymazanie svojho obsahu a tube stránky poslúchli… pomaly.

Rok free péčka

Teraz, v roku 2016, má väčšina platených péčkových stránok pocit, že musia dať niečo zo svojho obsahu na tube stránky, aby vôbec nalákali nejakých zákazníkov. (Idea je taká, že zákazník si pozrie voľne dostupné video, zapáči sa mu herečka alebo štýl produkcie a zaplatí si za prístup na platenú stránku.) Funguje to v malej miere, ale tube stránky majú takú veľkú návštevnosť, že prakticky nejestvuje iný spôsob, ako nájsť zákazníkov.

Prečo by ste platili za péčko, keď je ho zadarmo také množstvo? Videá sú v dostačujúcej technickej kvalite, v rôznych kreatívnych vyhotoveniach a každý fetiš je dobre zastúpený.

Ale tu je háčik

Problém je v tom, že hercom, fotografom, kameramanom a producentom vyrábajúcim filmy pre dospelých, ktoré ľudia pozerajú zadarmo, sa to veľmi nepáči:

  • Herci a štáb nikdy nezarábali tak málo ako teraz
  • Nikdy nebolo tak málo roboty ako teraz
  • Nikdy nebolo tak málo ľudí vo fachu ako teraz

V zadku až po koreň?

Neexistuje, aby sa táto situácia zlepšila. Všetci milujú péčko zadarmo (hlavne tube stránky, pretože sa kúpu v prachoch z reklám, pomaly na nich začíname vídať aj normálne reklamy, nie len tie mastičkové).

Zisk platených stránok je o 50 % až 80 % menší, ako bol pred piatimi rokmi, ale požiadavky tej malej skupiny platiacich zákazníkov sa stále zvyšujú: ,,Viac updatov prosím!“ ktoré niečo stoja…. ,,Znížte ceny, uvedomujete si, že to isté môžem zohnať aj zadarmo, však?“

Takže ľudia, čo v týchto dňoch platia za péčko, sú tí, čo si myslia, že herci a štáb si zaslúžia zaplatiť…

Ako to je na stránke Gariona Halla

Jeho web nikdy nedal tube stránkam povolenie, aby uverejňovali ich obsah, ale pravidelne ho tam nachádzajú. Ľudia použijú na registráciu ukradnuté kreditky a potom stiahnu kopu videí a fotiek, pričom následne svoju registráciu zrušia. Garion zamestnáva agenta na autorské právo, ktorý sa ich obsah snaží z tube stránok dávať dole, ale aj tak mávajú mesačne 50 000 až 80 000 incidentov.

Platené stránky krachujú a hádajte, kto ich lacno odkupuje… máte pravdu, tube stránky. Takže dostávajú kopu materiálu z katalógov za smiešne peniaze. Aj Garionov web dostal návrhy na odkúpenie, napríklad sumu rovnajúcu sa jeho jednoročnému zisku (vyplatili by to do troch rokov).

Na záver pár slov Gariona Halla

„Tube stránky majú dobré nápady a tiež ich dobre implementujú. Viac by som ich ale rešpektoval, keby nekradli obsah, ale to už je pasé. Jediné, čo ostáva péčkovým producentom, ako som ja, je inovovať a ponúkať služby, ktoré tube stránky nemôžu ukradnúť (Napríklad..? To nikto presne nevie, a preto veľmi neverím v budúcnosť tohto odvetvia). Takže prosím, plaťte za péčko, ktoré máte radi. Naozaj na tom záleží. Budete tým pomáhať malým biznisom, hercom a štábom, ktorí tvrdo pracujú, aby vám prinášali kvalitný obsah.“

Zdroj: quora.com | Foto: tumblr.com, giphy.com, Facebook