Profesor David Nutt mal základné kritérium – zvýšenie hladiny dopamínu v mozgu. No a podľa neho sú najnávykovejšími drogami vôbec tieto! 

Pri definícii najnávykovejšej látky vôbec musíte zohľadňovať množstvo kritérií. Ako veľmi ničí telo užívateľa, akú má hodnotu na ulici, do akej miery vyvoláva abstinenčné príznaky a podobne. Tím pod vedením doktora Davida Nutta zostavil rebríček najnávykovejších látok podľa toho, v akej miere aktivujú v mozgu dopamín. Ten sa nachádza v časti mozgu, ktorá je centrom odmeny. Ak sa toto centrum aktivuje, máte pocit šťastia, spokojnosti až eufórie.

5. Alkohol

alkohol

Možno vás aj prekvapí, že v rebríčku piatich najnávykovejších látok sa nachádza niečo, čo sa legálne predáva a je dostupné bez najmenších problémov. Alkohol má na mozog rôzne účinky, no z hľadiska vytvárania si závislosti je najdôležitejší fakt, že zvyšuje hladinu dopamínu od 40 percent nahor. Približne 22 percent ľudí, ktorí niekedy alkohol vyskúšali, zostalo závislých. Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že viac ako tri milióny ľudí zomrelo v roku 2012 na následky požitia alkoholu. O niečo starší odhad, z roku 2002, hovorí o tom, že v tomto roku pili alkohol približne dve miliardy ľudí.

4. Barbituráty

barbituraty

Tento druh drog bol pôvodne určený na liečbu úzkosti a nespavosti. Dnes sú známe tiež ako modré guľôčky, gorily, nembies alebo ružová pani. V nízkych, respektíve primeraných dávkach vypínajú alebo spomaľujú určité časti mozgu, čím navodzujú pocit eufórie. Ak dávku preženiete, môže sa vám stať, že jednoducho prestanete dýchať a zomriete.
Závislosť na barbiturátoch bola pomerne bežná, pokiaľ sa vyskytovali v liekoch na predpis. Keď sa však odhalilo, že tieto majú až takéto vedľajšie účinky, stiahli sa okamžite z obehu. Ostatne, toto sa stalo v histórii nie raz. To nám dáva jasný signál, že čím menej je návyková látka dostupná, tým menšiu škodu narobí.

3. Nikotín

nikotin

Nikotín je hlavnou návykovou látkou tabaku. Pri fajčení sa práve nikotín najrýchlejšie vstrebáva cez pľúca a dostáva sa až do mozgu. Výskumy hovoria, že dve tretiny ľudí, ktorí vyskúšali fajčenie, na ňom zostali závislí. Roku 2002 Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že na svete je viac ako miliarda fajčiarov. Tiež prišla s tézou, že do roku 2030 sa priemerný ročný počet ľudí, ktorých zabil nikotín, vyšplhá k ôsmym miliónom. Nikotín zvyšuje hladinu dopamínu o 25 až 40 percent.

2. Kokaín

kokain

Potom, čo vám cez víkend zasneží v nose, sa vo vašom mozgu deje nasledovné: Neuróny vybičované na maximum, akoby dostali konskú dávku red bullu, nedokážu prestať produkovať dopamín. Následkom toho sa cítite veľmi vitálny a veselý. Pri pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že kokaín zvyšuje hladinu dopamínu až na trojnásobok oproti normálu. Odhaduje sa, že v roku 2009 bralo na celom svete kokaín do 20 miliónov ľudí a na trhu s touto drogou sa točilo okolo 75 miliárd dolárov. Riziko závislosti a škodlivosti kokaínu sa mierne líši od jeho formy. 21 percent ľudí, ktorí niekedy vyskúšali koks, na ňom zostali závislí. Najmä preto, že má povzbudzujúce účinky.

1. Heroín

heroin

Najnávykovejšou drogou je podľa štúdie heroín. Je to opiát, ktorý zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu až o 200 percent. Heroín sa za najnebezpečnejšiu drogu považuje tiež preto, že stačí päťkrát prekročiť odporúčanú dávku a je s vami amen. Druhé miesto patrí heroínu z hľadiska poškodzovania užívateľov a spoločnosti celkovo (napríklad ekonomický dopad, ničenie medziľudských vzťahov atp.) Trh s opiátmi, vrátane heroínu, zaznamenal v roku 2009 celosvetový obrat v sume okolo 68 miliárd dolárov.

Zdroj: iflscience.com l Foto: parkbenchgroup.com, expertbeacon.com, windycityword.com