Za mladé pušky slovenskej rockovej scény sme sa rozprávali s frontmanom a zakladateľom kapely The Paranoid Igorom Belajom. Igor má 27 rokov a pochádza z Úľan nad Žitavou. Kapela uvádza, že je z neďalekých Šurian, všetko pri Nitre. Kapelu založil v roku 2002 so spolužiakom ešte ako 15-roční v 9. ročníku na základnej škole.

Pesničku Nikdy nezabudnem si venoval práve Ondrejovi Hnátovi, druhému zakladateľovi kapely. Z piesne ide veľa emócií. Prečo Ondrej vlastne odišiel?

S Ondrejom som spolupracoval 5 rokov a vlastne sme to spolu celé naštartovali. A aj keď už na prvom albume nefiguruje, tak polovičku vecí som robil s ním. Keď odchádzal, boli sme trošku na nože… Mal iné priority. Keď chceš v tomto biznise niečo dokázať, musíš na tom drieť. On mal babu a chcel sa jej venovať, a ostatní členovia sme vždy boli takí, že sme srali na baby, srali sme na všetko, chceli sme robiť hudbu.

web-2

Hovoríte o sebe, že hráte „moderný rock s prvkami screamu“, vysvetlíš nám to?

Scream, to je to, kde sa do toho vrieska :-), taký ten hukot. Nepočul som nikoho, kto by to robil v slovenčine, ale v Amerike je veľa kapiel, ktoré dávajú tieto prvky. Na Slovensku sa rock stále motá okolo toho istého, skoro všetci robia to isté. My sme chceli priniesť niečo nové, byť trošku dynamickejší. Aj chalanov viac zaujíma takýto štýl muziky, je to také trošku agresívnejšie. Ale nikdy to nerobíme tak, že to preháňame.

Hudba je rytmická, rýchla, energická. Pôsobí dosť vážne.

Áno, chceme robiť takú „vážnu“ hudbu, nikdy napríklad nerobím vtipné texty. Aj keď som vtipný človek, v muzike mám rád vážnosť. Je trošku ťažšie robiť to vážne, písať inšpiračné témy, niečo zo života, ale práve toto ma baví písať. Ale nie negatívne. Všetky kapely, ktoré počúvame, nás do istej miery ovplyvnili alebo ovplyvňujú a v podstate všetky majú vážnu muziku a vážne texty. Ja a gitarista Roman sme vyrastali na Metallice a v našej tvorbe je určite počuť, že sme ňou ovplyvnení.

K akej svetovej kapele by si najviac prirovnal vašu hudbu?

Avenged Sevenfold, Papa Roach alebo Bring Me The Horizon. Ale všetky tieto kapely s tým štýlom, čo hrajú, keby sme hrali aj tu na Slovensku, tak by to nemalo nejakú perspektívu, pretože je to dosť tvrdé.

web-3

Akým spôsobom zbieraš spätnú väzbu, či to, čo robíš, je dobré?

Napíšem niečo a ak sa mi to páči a je to v pohode, tak potom sa to ešte 30-krát prerobí (smiech), kým je text už taký, aby aj chalani povedali, že „áno, to je ono“. Keď sme teraz boli na koncertnej šnúre k albumu Sedem, tak sme boli vo veľkom očakávaní. Hrali sme nové skladby asi mesiac po vyjdení albumu. Postavili sme sa na pódium a začali sme hrať. Išla prvá skladba a čakali sme, či budú ľudia spievať. A spievali… A aj podľa ich výrazu a podľa atmosféry sme vedeli, že album sa podaril.

Ku ktorej kapele by si chcel, aby bol The Paranoid svojím úspechom prirovnávaný?

Myslím si, že najúspešnejšia kapela všetkých dôb je Metallica. Boli také legendy, ako Led Zeppelin, AC/DC a podobne, ale myslím, že Metallica je proste legenda legiend. No byť slovenskou Metallicou, to nie je možné, vieš, to sa nedá (smiech). Ale sem-tam sa stane, že mi niekto povie: Ty kokos, vy ste taký slovenský Linkin Park, alebo Papa Roach, alebo k takýmto novodobým kapelám nás prirovnávajú, tak ma to poteší, pretože ma celkom baví táto novodobá svetová rocková scéna.

Texty ku skladbám píšeš výhradne iba ty. Zostanú aj do budúcna všetky v slovenčine?

Zatiaľ určite, pretože náš terajší cieľ je dobyť slovenskú a českú scénu. Zatiaľ sa nám to darí, vidíme stúpajúcu tendenciu, čo je úplne super. Keď uvidím klesajúcu, tak sa bude treba zamyslieť, v čom je problém  ̶  či v textoch alebo v muzike, alebo či to ľudí nenudí a tak. Chceme spievať po slovensky, aby mohli ľudia prísť na koncert, aby si zaspievali, aby nemuseli rozmýšľať, o čom to asi je, aby im to jednoducho išlo priamo do hlavy. A keď mi raz príde ponuka, že poď si zahrať na anglický trh, tak samozrejme budem nad tým rozmýšľať, pretože by to bola skvelá ponuka, nakoľko anglický trh je omnoho väčší ako náš. Ale zatiaľ hrám pre našich ľudí a zatiaľ som absolútne nerozmýšľal nad ničím iným. Nemám dôvod.

web-4

Ako vznikol text k piesni „Neviem ti povedať nie“?

Riešil som jednu babu (smiech), ktorá bola proste ten typ, že som jej nevedel povedať nie :-) Chápeš to, máš baby, čo ťa omrzia a povieš si, nie, už stačilo. Ale toto bola baba, ktorá ma nedokázala omrzieť, a tak mi napadlo, že… Pamätám si, že sme sa boli spolu prejsť na romantickú prechádzku na jednom poli a začalo pršať. No a tento text som mal už napísaný, chýbala mi druhá sloha a rozmýšľal som, o čom tú slohu napíšem, aby to bolo zaujímavé, a tam som už predtým napísal, že „vraj som sa zbláznil s bozkami v daždi“, to tam bolo presne v ten deň doplnené. Presne mi to sadlo, prišiel som domov s dobrou náladou a hneď som to tam dopísal. Mám rád, keď ten text doplním podľa niečoho, čo sa udialo.

Kedy sa ti najlepšie píšu texty? Kde berieš inšpiráciu?

Odpoveď na túto otázku ako aj celý rozhovor si môžete prečítať v septembrovom SLOVAK MAN.

Elektronická verzia: http://www.manmagazin.sk/elektornicka-verzia