V súvislosti s Pakistanom sa v našich končinách objavujú zväčša správy o teroristických útokoch, ale teraz k nim pribudla jedna, ktorá je pre obyvateľov tejto krajiny rovnako nepríjemná. V Pakistane sa rozhodli začať kampaň na uzavretie a likvidáciu webov so sexuálnou tematikou.

Pakistan je obrovská krajina, v ktorej žije až 200 miliónov ľudí. Nie je to teda nič zanedbateľné ani z celosvetového hľadiska. Svetové weby by tak prišli o milióny dolárov z reklám, ktoré sa na týchto stránkach zobrazujú všade. Poprípade platené služby, ako pozorovanie a rozprávanie s obnaženými dievčatami cez web kameru, by už neboli možné.

Pakistanské úrady už oznámili poskytovateľom prístupu k internetu, že musia zneprístupniť viac ako 400-tisíc webových stránok, ktoré podľa nich obsahujú nevhodné materiály, samozrejme, vrátane tých sexuálnych. Rozhodli sa tak potom, ako pakistanský najvyšší súd vydal rozsudok, podľa ktorého sa musia zlikvidovať všetky urážlivé a rúhačské weby.

V Pakistane platia prísne pravidlá pre hodnotenie erotických internetových stránok, takže skoro všetko, s čo i len malým náznakom sexuality, je považované za urážajúce islam. Ľudia si nemôžu dokonca užívať ani tak prostú vec, ako je Facebook alebo YouTube.

Facebook bol zakázaný ešte v roku 2010, a to len necelé dva týždne potom, ako ho spustili. Stalo sa tak preto, lebo na rôznych účtoch sa objavoval nevhodný obsah, ktorý bol označený za rúhačský. Podobne dopadol aj server YouTube, ktorý však po trojročnej prestávke opäť spustili, aj keď musel byť značne upravený. Spoločnosť Google súhlasila, že pre Pakistan zavedie špeciálnu verziu bez nevhodného obsahu.

V tejto moslimskej krajine sú všetky prehrešky proti islamu považované za veľký priestupok. Aj preto už boli tisíce webových stránok uzavreté a zablokované.

Zdroj: tribune.com.pk