Americké mesto Evesham v New Jersey nepatrí s počtom 45 000 obyvateľov k tým najväčším, no v prípadoch jazdy pod vplyvom alkoholu môže doslova lámať rekordy. Počas roka policajti zaznamenali až 250 prípadov, kedy museli zatknúť opilcov za volantom (ako inak keď to na cestách vyzeralo takto!). Žiaľ, dohováranie či vysoké pokuty obyvateľov nepoučili, a tak starosta Randy Brown zakročil.Program vozenia opilcov úplne bezplatne sa mesto rozhodlo svojim obyvateľom ponúknuť cez službu Uber, ktorá by mala pomôcť znížiť počet jázd pod vplyvom alkoholu. Dôvodom starostovej voľby je jednoduchý spôsob spustenia služby aj pre tých, ktorí to s alkoholom prehnali o niečo viac. Na to, aby sa podgurážený človek dostal domov úplne bezpečne totiž stačí stlačiť len jediné tlačidlo. Táto služba má ale aj háčik, využiť ju možno len vo vymedzenom čase od 21.00 do 2.00 hodiny ráno.

V prípade, že by ste si v meste dali pár pív a mali by ste so sebou aj vlastné auto, môžete využiť doplnková služba s názvom BeMyDD, vďaka ktorej sa s vami odvezie domov aj váš automobil. Tento program však nehradí samotné mesto, ale neziskové organizácie a 19 reštauračných zariadení a barov, ktoré sa doň zapojili.

Ako uviedla agentúra Reuters, už v priebehu septembra túto službu využilo celkom 350 spoločensky unavených ľudí. Čísla dokazujú, že za prvý mesiac jej existencie klesol počet zatknutých opitých vodičov z priemerných 23 na 8, čo je v prepočte približne pokles o 65 %.

uber

Aj kanadské Toronto v spolupráci s Uberom zaznamenáva pozitívne výsledky. Ako veľmi dobrý marketingový ťah sa osvedčilo nainštalovanie „Uber safe kiosk“ – zariadenie s alkoholtesterom, ktoré je umiestnené na ulici. Hladinu alkoholu v krvi tak môžu zistiť všetci okoloidúci a v prípade namerania určitej hladiny ich služba Uber odvezie domov zdarma. Prístroj má digitálnu obrazovku a je vyrobený z odolného kovu. Vysvietený nápis „Blow here for a ride on us“ upozorňuje všetkých k tomu, aby si „fúkli“ pre jazdu zdarma.

Vysvietený nápis „Blow here for a ride on us“ upozorňuje, že každý, kto si doň fúkne, bude mať jazdu zdarma.

zdroj: uber, youtube