Otvorený hejtujúci list šéfredaktorovi nemenovaného motoristického magazínu.Prečítal som si úvodník k aktuálnemu vydaniu nemenovaného motoristického magazínu a zostal som rozčarovaný. Istý pán s fotkou v obleku, kravate a okuliaroch si tam vylieva zlosť nad tým, že účastník jazdy luxusných áut Diamond Race prifrčal na svojom Maserati na Slovensko rýchlosťou 197 km/h a miesto okamžitého odobrania vodičského oprávnenia, trestného stíhania či až zhabania vozidla mu bola uložená „iba“ ponuka 650 € a mohol pokračovať v jazde.

Podľa textu redaktora toto „nelegálne šialenstvo“ s cieľom na Štrbskom plese je extrémne nebezpečné, pretože jazdiť takto rýchlo nie je žiaden veľký pôžitok, citujem „udržať auto na ceste pri dvestovke nie je maličkosť“ a zamýšľa sa v ňom nad tým, prečo tí, čo majú veľké a silné auto, si môžu dovoliť všetko a ako je možné, že drzému a arogantnému vodičovi všetko prejde.

420

Vraj denne môže ponúknuť veľa príkladov – notoricky známe je podľa neho prekračovanie povolenej rýchlosti v uzavretých osadách i na diaľniciach alebo parkovanie na miestach vyhradených pre invalidov. Čerešničkou na torte je vraj príklad z nákupného centra v Bratislave, kde si, citujem „privilegovaní vodiči a vodičky“ skracujú cestu k východu jednosmerkou. Na konci tento pán šéfredaktor vyzýva všetkých občanov Slovenska, aby udávali každého, koho uvidia, že porušuje predpisy.

Reakcia ManMagazin.sk na tento článoček:

V prvom rade, čo sa týka predpisov, tak náš názor je skôr taký, že sa na Slovensku zaviedla obrovská šikana vodičov, nie len najdrahšími pokutami azda na svete v prepočte na priemerný plat, ale aj cielenou motiváciou policajtov vybrať isté množstvo pokút. Tento chorý prístup, za ktorý ale samotní policajti nemôžu (a naša redakcia si napriek tomu ich prácu váži), nakoľko je to príkaz z miest najvyšších, má za následok, že polícia má ťažko na háku, či je dodržiavaná bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, najdôležitejšie je, či niekoho skásnu alebo nie. Často sa potom deje, že

policajti sa skrývajú, aby vás „načapali“ v tej najzraniteľnejšiej situácii, neprihliadajú na žiadne poľahčujúce okolnosti, žiadnu zlú finančnú situáciu vodiča, dôležité, že splnia svoj plán výberu pokút.

K pretekom Diamond Race. Nebudem nijako obhajovať jazdcov jazdiacich nebezpečne – najmä tých neskúsených, pretože denne mnohí stretávame

synáčikov, ktorým otecko kúpi silné auto, pričom chlapci by si za svoje jazdné zručnosti a ohľaduplnosť zaslúžili tak možno Škodu MB 1000. aj to by som im ešte dal povinne nosiť prilbu a maják na streche s blikajúcim Z ako začiatočník.

Avšak tieto luxusné autá dovoľujú svojim majiteľom rýchlu jazdu, logicky z toho vyplýva, že aj budú jazdiť rýchlo. Rýchlo totiž automaticky neznamená nebezpečne. Všetci dobre vieme, že v Nemecku je neobmedzený rýchlostný limit na niektorých diaľniciach a šoféri rýchlych áut sa tam premávajú aj o dosť rýchlejšie ako je 197 km/h. Môžete ísť pokojne aj 250 km/h a nemusíte nikoho ohrozovať. Keby to tak bolo, iste by nehodovosť na nemeckých diaľniciach bola vyššia ako na našich. Nebezpečná jazda totiž môže byť aj o rýchlosti 30 km/h na babete, milý pán šéfredaktor a je mi veľmi ľúto, že si to ako šéfredaktor motoristického magazínu, ktorému by mal v žilách kolovať benzín, neuvedomujete.

422

A viete, čomu ešte nerozumiem? Vo vašom časopise je množstvo článkov. Skoro v každom je napísané, akú maximálnu rýchlosť daný tátoš dokáže vyvinúť. Pri veľkej časti týchto článkov sú hodnoty vyššie ako 197 km / h, napriek tomu o týchto autách píšete pozitívne. S vašim prístupom by som ale čakal, aby pod každým takýmto článkom bolo veľké upozornenie „POZOR, KUPUJETE SI EXTRÉMNE ŠIALENSTVO!“

Za ďalšie, čo sa týka jazdy na drahých, luxusných, výkonných a športových autách: môžem z vlastnej skúsenosti povedať, a určite nie za jediného nášho čitateľa – je to ROZHODNE obrovská pasia, niečo, po čom túži a sníva každý malý či veľký chlapec, že si raz kúpi veľké a silné auto a bude môcť na ňom jazdiť rýchlo.

Tak nám, prosím, neberte naše sny! a ak si myslíte, že jazdiť rýchlo nie je „žiaden veľký pôžitok“, asi by ste si mali premyslieť svoje ďalšie pôsobenie.

Titulná foto: Pavel Vigh