Neveríme, že si raz za čas nepoložíte otázku, či ste ešte normálny alebo vám už začína zašibávať. Nie div. Stres v práci, alebo naopak, ponižujúci status nezamestnaného, komplikované medziľudské vzťahy, divočina na cestách a ešte aj tie baby vám dávajú poriadne zabrať, že? Keď ste v poslednom čase navyše zažili nejakú veľmi traumatizujúcu udalosť, ako napríklad smrť blízkeho človeka, stratu zamestnania alebo bolestivý rozchod, je celkom možné, že vaša psychika je napnutá ako struna a je len otázkou času, kedy praskne. Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré naznačujú, že je najvyšší čas obrátiť sa na odborníka.

Nič sa vám nechce

Ráno sa zobudíte a máte pocit, že by ste najradšej ostali celý deň v posteli. Keď sa vám nechce ísť do práce, dá sa to pochopiť, lebo len malé percento ľudí sa tam naozaj teší. Lenže vám sa nechce ani len prichystať si raňajky, ísť si zašportovať, stretnúť sa s priateľmi, skrátka – nič. Keď sa vám to stane raz za čas, nič sa nedeje, máte skrátka deň blbec. Ale pokiaľ takýto stav pretrváva niekoľko týždňov, ba až mesiacov, niečo nie je v poriadku.

Znudený muž

Máte problém so spánkom

Keď ste nikdy nemali problém zaspať a v poslednej dobe sa prehadzujete na posteli aj do tretej rána, zbystrite pozornosť. Prechodná nespavosť sa môže dostaviť pri vypätom období, keď toho bolo na vás priveľa. Ale pokiaľ sa opäť nedostanete do normálu, je najvyšší čas niečo s tým robiť. Nedostatok spánku totiž môže spôsobiť vašej psychike takú paseku, o akej sa vám ani nesníva.

Stratili ste záujem o akékoľvek posteľné radovánky

Bez ohľadu na to, či ste boli predtým žrebec, čo dostal každú, na ktorú ukázal prstom, alebo chlap, ktorý žije dlhé roky s jednou babou, pokiaľ máte problém vzrušiť sa, je to jasný signál, že to s vami ide, po psychickej stránke, dole vodou.

Rodina a priatelia vám hovoria, že to už nie ste vy

Ľudia, ktorí s vami prežili kus života, do vás vidia najlepšie. Poznajú vás ako osobnosť s určitým temperamentom, životným štýlom, zmyslom pre humor, takže práve oni si najskôr všimnú, že s vami nie je niečo v poriadku. Keď od nich čoraz častejšie počujete, že ste sa zmenili, samozrejme, k horšiemu, neberte to ako útok na vlastnú osobu, ale ako fakt.

Agresívny muž

Pijete čoraz viac, lepšie povedané – poriadne ste sa rozchľastali

Alkohol uvoľňuje, odbúrava stres, v malých dávkach je dokonca zdravý. Lenže pokiaľ si už bez neho neviete predstaviť ani deň, poprípade sa zrúbete do nemoty pri každej príležitosti, niečo nie je v poriadku. Keď má depresiu žena, skôr či neskôr vyhľadá odborníka. Chlap začne s najväčšou pravdepodobnosťou takýto problém zalievať alkoholom namiesto toho, aby si uvedomil, že „tudy cesta nevede“.

Fičíte na drogách, lebo je vám po nich fajn

Nebudeme vám tu teraz kázať o škodlivosti drog, lebo by ste nás akurát tak vysmiali. Povieme len toľko – pokiaľ ste závislý od akejkoľvek tvrdej drogy, ste na najlepšej ceste totálne si posrať život. A keby len sebe… Z tohto bludného kruhu sa sám nedostanete. Až taký hrdina nie ste.

Opitý muž

 

Často myslíte na samovraždu

Mnohí ju už majú za sebou. Prečo? Lebo v ich okolí sa nenašiel nikto, kto by porozumel ich vnútornému utrpeniu a oni sami nemali buď odvahu, silu, alebo dôvod niekomu sa zdôveriť. Keby boli vyhľadali pomoc odborníka, mohli doteraz žiť, a možno oveľa krajší život ako ten, ktorý ich dohnal k samovražde. Nenechajte zájsť veci až tak ďaleko. Aj keď teraz vidíte všetko čierne, je to len momentálny psychický stav, lepšie povedané – chemické procesy vo vašom mozgu. Nedajte sa nimi ovládnuť, a pokiaľ sa zo svojho duševného marazmu neviete dostať sám, psychiater je vaša jediná šanca.

P. S.: Pokiaľ si včas uvedomíte, že máte problém a ste dostatočne silný, aby ste vo svojom živote urobili zmeny, ktoré vám pomôžu dostať sa z vášho, nie práve najlepšieho, duševného rozpoloženia, blahoželáme. V opačnom prípade navštívte čo najskôr psychiatra. Odhoďte predsudky a uvedomte si, že je to lekár ako každý iný. Akurát nelieči telesné, ale psychické choroby. A tie bolia najviac…

Foto:  Depositphotos.com, Pixabay.com