Je tomu už pár týždňov, odkedy v priebehu pár minút zaznel záverečný hvizd na desiatich štadiónoch, ktoré patria účastníkom zrejme najprestížnejšej národnej ligy na svete. Tým bol ukončený ďalší ročník anglickej Premier League, ktorý sa však zapíše do dejín možno viac, než ktorýkoľvek ročník pred ním. Preto nie je na škodu veci pripomenúť si jeho najväčšie okamžiky.Predsezónne prognózy sa valili na všetky strany. Londýnska Chelsea obháji svoj titul! Nie, titul poputuje do Manchestru a získa ho United. Možno City. Alebo ostane v Londýne a získa ho Arsenal? O inom majstrovi reč nebola, veď Liverpool predsa len z najužšieho kruhu favoritov vypadol, o Tottenhame, ktorý nemal konkurencieschopnú ani základnú jedenástku a na prestupovom trhu sa nezdal nejako prehnane aktívny, reč nemohla byť. A o iných kluboch už vôbec nie.

Liga sa rozbehla a pomaly plynula. Ubehlo kolo, dve, päť, desať. Top favorit, alias Chelsea tápala, zatiaľ čo manchesterské kluby excelovali. Najväčšími favoritmi boli teda spomínané kluby z tohto mesta. Neprešla ani pol sezóna a karty sa začali obracať. A to poriadne! Chelsea vypadla z bojov o titul, hráči si akoby vyžiadali odchod Mourinha, Manchester United začal mať poriadne výkyvy. To neplatilo o senzačnom lídrovi, ktorým bol jeden z outsiderov súťaže – Leicester. Hneď za ním bol londýnsky Arsenal a Tottenham, ktorý od smolnej prehry v prvom kole ťahal šestnásť-zápasovú sériu bez prehry, ktorá skončila až po tragickom výkone proti topiacemu sa Newcastlu. Predsezónna “vtipná” stávka fanúšika Leicestru, ktorý stavil 5 libier na to, že cez Vianoce bude prvý Leicester, vyšla. Tým si zarobil 5 tisíc libier. Áno, naozaj na túto šialenosť bol kurz tisíc!
ll

Od tej chvíle sa čakalo, kedy Leicester začne zlyhávať a kedy mladíci z Tottenhamu pocítia tlak okolia a rozsypú sa ako domček z kariet. Kolá plynuli a celej futbalovej verejnosti bolo jasné to, že peniaze naozaj nie sú všetko. Naozaj nie! Trpaslík aj mladíci sa naďalej držali na čele a vzďaľovali sa konkurentom. Jediný rozdiel bol v tom, že Leicester pod skúseným Ranierim vyhrával zápasy väčšinou o gól, občas s dávkou potrebného šťastia, zatiaľ čo Tottenham hral dokonalý futbal, ktorému nechýbalo nič. Najmladší tím v lige (čo sa týka vekového priemeru) sa pod vedením Mauricia Pochetina prezentoval futbalom, ktorým nielenže získaval body, ale aj devastoval svojich súperov, ktorých jediným šťastím bolo, že Harry Kane bol jediným, kto naozaj pravidelne skóroval. Približne 10 kôl pred koncom bolo jasné, že na svete je senzácia. Titul získa buď pred sezónou odpisovaný Tottenham alebo absolútny outsider, Leicester!
63

Medzičasom však vznikla v tabuľke aj zápletka o pozície zaručujúce Ligu Majstrov. Arsenal bol prenasledovaný duom z Manchestru, skvelými výkonmi sa prezentoval aj West Ham, Southampton či Liverpool FC. Nikoho sa nedalo odpísať dopredu.

Výsledok a konečná tabuľka? Tá napokon dopadla tak, ako mnohí z nás už pár kôl pred koncom aj čakali. Z titulu sa radoval zaslúžene Leicester, v drese ktorého žiarili Alžírčan Mahrez a Jamie Vardy, ktorého Leicester vytiahol z poloprofesionálnej súťaže! Ten sa prepracoval aj do anglickej reprezentácie. Hoci kurz na titul Leicestru sa pohyboval okolo 3000:1! Na druhom mieste skončil napokon skvele finišujúci Arsenal a tretie miesto ostalo Tottenhamu, ktorý bol pár týždňov najhorúcejším kandidátom na titul, no v posledných štyroch kolách absolútne zlyhal. Napriek tomu bol zrejme najlepším klubom sezóny, pričom jeho elitná ofenzívna štvorica nemala spolu ani 90 rokov. lp

Účasť v play-off o Ligu majstrov si vybojoval Manchester City, ktorý len o skóre predbehol mestského rivala, United. Do Európskej ligy sa pozrie aj West Ham a Southampton, teda kluby, ktoré príjemne prekvapili. Za očakávaniami opäť zaostal Liverpool FC, ktorý však pod Jurgenom Kloppom našiel svoju tvár a okrem 8. miesta v lige to dotiahol do finále Európskej ligy a taktiež do finále ligového pohára.

Na opačnej strane tabuľky sa taktiež bojovalo do posledných kôl. Tradičný ligový klub, Aston Villa, ťahala počas celej sezóny za najkratší povraz a poslednú tretinu súťaže pôsobila dojmom “aj tak vypadneme”. Za celú sezónu získala smiešnych 17 bodov, rovnú polovicu z predposledného Norwichu. A zostup sa nevyhol ani Newcastlu. Naopak Sunderland ukázal nezlomnú snahu, ktorá napokon znamenala záchranu medzi anglickou elitou.

Londýnska Chelsea napokon dobojovala ligu v strede ligovej tabuľky, čo je absolútny prepadák, no po prvej polovici sezóny je to až nadmieru dobrý výsledok.

Kráľom strelcov sa stal mladý Angličan Harry Kane z Tottenhamu, ktorý strelil 25 gólov a umlčal všetkých, ktorí mu predpovedali po minulej sezóne úpadok. Tesne za ním skončil objav tejto sezóny, Jamie Vardy a taktiež aj hviezdny argentínsky kanonier Sergio Aguero. Obaja skórovali 24-krát.

Štatistiky:

  • 380 – zápasov
  • 1026 – gólov
  • 2,7 – gólu na zápas
  • 71 – najviac strelených gólov (Manchester City)
  • 27 – najmenej strelených gólov (Aston Villa)
  • 35 – najmenej inkasovaných gólov (Tottenham a Manchester United)
  • 76 – najviac inkasovaných gólov (Aston Villa)
  • 34 – vlastných gólov
    nk

Zostava sezóny: De Gea – Clyne, Huth, Alderweireld, Rose – Payet, Alli, Kanté, Mahrez – Vardy, Kane.

Hráč sezóny – Riyad Mahrez (Alžírsko, Leicester)

 

Zdroj: Youtube | Foto: Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba