Aj vy ste videli v televízii, alebo na fotografiách každého utečenca v ruke so smartphonom a pýtali ste sa, odkiaľ ho zobral? Jedna strana tvrdí, že nemusíte byť nutne obyvateľom západnej Európy,  aby ste mohli vlastniť relatívne lacný kus technológie a druhá sa pripája ku konšpiračným teóriám, že utečenci sa vlastne ani nemajú tak zle. Tak prečo zrazu všetci prahnú po Európe?“Hej, tí ľudia utekajú pred vojnou v Sýrii a pritom nie sú vôbec chudobní! Pozrite sa, všetci majú smartphony! “To je len jedna z mnohých vecí, ktoré sa v poslednej dobe šíria na sociálnych sieťach v spojení s utečeneckou témou. Vlastniť mobilný telefón, ako sa zdá, je znakom toho, že ľudia s rodinou nepotrebujú pomoc pred útekom z vojnou zdevastovanej krajiny.2Sýria nie je nejakou extra bohatou krajinou, ale nie je to ani chudobná krajina a podľa Svetovej banky sa radí do kategórie ľudí “s nižšími strednými príjmami”. V roku 2007 (posledný rok štatistiky pre danú krajinu), mala Sýria výšku hrubého národného príjmu na obyvateľa vo výške 1850 amerických dolárov. Pre porovnanie si zoberme nám asi najznámejšiu africkú krajinu Egypt, ktorý v tej dobe mal príjem len 1620 dolárov na obyvateľa. Penetrácia mobilných telefón je v oboch krajinách na približne rovnakej úrovni. Podľa údajov, v roku 2014 mala Sýria 87 mobilných telefónov na 100 obyvateľov a Egypt 110 mobilov na 100 ľudí (vo Veľkej Británii  123 mobilov na 100 ľudí).

V roku 2011 sme videli ako Egypťania vyšli do ulíc a využili aj silu svojich smartphonov na získanie širokej podpory, vďaka mobilným aplikáciám a sociálnym sieťam. Čo vyvoláva ďalšiu otázku: Prečo môžeme akceptovať, že Egypťania môžu využiť svoje telefóny na revolúciu a sme prekvapení, keď obyvatelia bohatšej krajiny, vlastnia takisto smartphony?

Takže už vieme, že Sýria nie je len špina a všadeprítomná chudoba, ale vieme, že je tu aj veľa mobilných telefónov.  Ale prečo smartphony? No a prečo nie? Na Západe mnoho ľudí vlastní počítače, notebooky a tablety, rovnako ako smartphony. Ak zoberieme do úvahy, že by ste mali vyžiť s 1850 dolármi na rok, po zaplatení bývania, oblečenia a potravín, čo by ste si kúpili ako ďalšie? Je ťažké si v dnešnej dobe predstaviť viac užitočnejšiu vec, než smartphone s tisíckami aplikácií, najmä ak ste na úteku z vášho domova.

3Ďalšou otázkou je, prečo nepoužívajú staré, tlačidlové mobilné telefóny, ktoré sú lacnejšie? Odpoveď je veľmi jednoduchá. V dnešnej dobe sa dá smartphone kúpiť za 100 dolárov a jeho funkcie a aplikácie, nahrádzajú omnoho drahšie prístroje. Na neznámej ceste do novej krajiny si ťažko vystačíte len s papierovou mapou.

Na svete existuje viac mobilných telefónov než ľudí, takže je pravdepodobné, že každý, kto si môže telefón dovoliť (rovnako ako milióny Sýrčanov) už ho vlastní. Takže odpoveď na to, ako veľmi by ste mali byť prekvapení, že mnoho sýrskych utečencov má smartphony je: “skoro vôbec”.

Zdroj: independent.co.uk