Každý ich pozná, ale len málokto vie, odkiaľ sa vlastne vzali. Nohavice chinos sú dnes najmä u mladých mužov neoddeliteľnou súčasťou business casual oblečenie. Kde sa ale tieto nohavice vzali a prečo sú medzi mužmi tak obľúbené?História chinos je úzko spojená s nohavicami khaki: vzájomne sú si veľmi podobné a často ich od seba ani nerozoznáte.

Slovo „khaki“ pochádza z hindčiny a vo voľnom preklade znamená niečo ako „zaprášené farbou“. Prvýkrát sa nohavice khaki objavili niekedy v roku 1846, keď britská armáda verbovala do svojich rad vojakov z Pakistanu a chcela im dopriať oblečenie, v ktorom by sa mladí muži cítili ako doma. A tak pre nich šila bavlnené blúzky, farebné nohavice a pohodlné bundy. Nohavice vtedy bývali sýto žlté.

Khaki nohavice ako ich poznáme dnes (teda vyrobené z keprovej bavlny), však uzreli svetlo sveta až o polstoročie neskôr – roku 1898. Nosili ich americkí vojaci počas španielsko-americkej vojny a hovorili im “chino” – jednoducho preto, že bavlna pre výrobu nohavíc (a mnohokrát dokonca aj samotné nohavice) pochádzali z Číny.

noh2

Všetky chino nohavice teda vychádzali z pôvodných britských khaki nohavíc, ale došlo na nich k drobným zmenám. Mali menej vreciek, zúžené nohavice a vyrábali sa z ľahšej tkaniny. To aby sa v nich americkí vojaci v horúcom filipínskom počasí neuvarili.

Počas 1. a 2. svetovej vojny sa khaki (chino) nohavice stali neoddeliteľnou súčasťou vojenskej výbavy, len z dôvodu lepšej kamufláže zmenili farbu – zo sýto žltej sa stala olivovo alebo tmavo zelená. Vojaci potom po návrate z vojny tieto nohavice nosili aj v civile – a vlastne tým založili nový módny trend, ktorý pretrváva až dodnes.

Ani dnes vlastne presne nevieme, aký rozdiel medzi khaki a chinos nohavicami je. Všeobecne možno povedať, že khaki sú akékoľvek nohavice z bavlny alebo bavlny ľahko zmiešanej s umelou prímesou. Oproti tomu chinos sú nohavice vždy mierne formálne, a zvyčajne v studených farebných tónoch – najčastejšie modrej, zelenej, sivej alebo hnedej.

Jednoducho môžeme povedať, že všetky nohavice chinos sú zároveň aj khaki, ale zďaleka nie všetky khaki sú zároveň aj chinos.

A na záver ešte jedna zaujímavosť: chinos majú (na rozdiel napríklad od jeansov) predné vrecká vždy zvislé alebo len mierne vykrojené (takže do nich strkáte ruky zo strán) a zadné vrecká priamo na rube nohavíc (čiže nie sú našité).

Zdroj fotografie: otto.sk