Všetkého veľa škodí a týka sa to i potravín, ktoré vyzerajú na prvý pohľad celkom neškodne. Reč je o škorici, ktorá pred pár dňami vzala život malému chlapcovi.O škorici je známe, že má mnoho blahodárnych účinkov, ktoré sú nášmu zdraviu veľmi prospešné. Napríklad pomáha pri hnačke, zápale močových ciest či ďasien, cukrovke typu 2, chrípke a taktiež znižuje cholesterol. Jej ďalším pozitívom je, že stimuluje krvný obeh, má antibakteriálne účinky a dokonca je nápomocná i v boji proti rakovine. To je však len jedna stránka tohto obľúbeného korenia. Bohužiaľ, aj škorica môže náš organizmus položiť na lopatky, a to i do takej miery, že môže človeku spôsobiť smrť.

O druhej, čiernej, stránke tejto ingrediencie sa toho veľa nehovorí. Svoje by však o tom vedela rozprávať rodina len 4-ročného chlapca Matthewa Radara, ktorý zomrel na následky škorice. Po tom, čo našiel v kuchynskej skrinke škoricu vo forme prášku, chcel ju hneď aj ochutnať a začal si ju sypať do úst. Po chvíli u neho škorica spôsobila dusenie a chlapec sa zrazu zrútil na zem. Okamžite bol zverený do rúk lekárov, ale tí už skonštatovali smrť.

škorica

Medializovaním tohto príbehu chce jeho matka upozorniť i ostatných, aby si dávali na škoricu pozor, pretože nie je taká nevinná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Okrem toho sa internetom už niekoľko rokov šíri i nepochopiteľná výzva, takzvaná škoricová výzva, ktorá je životu veľmi nebezpečná. To si však deti aj dospeláci, ktorí ju neustále skúšajú, vôbec neuvedomujú. V tejto zábavke ide totiž o to, aby každý, kto sa výzvu rozhodne zrealizovať, prehltol polievkovú lyžicu škorice. Znie to síce jednoducho a bezproblémovo, no háčik je v tom, že minútu po tom sa nesmie napiť žiadnej tekutiny.

Pozrite, ako výzvu (ne)zvládla jedna černoška, ktorá si “musela” do úst nasypať škoricu rovno celou naberačkou… a tak aj dopadla:

A prečo je teda škorica taká nebezpečná? Jej zákernosť spočíva v tom, že po prehltnutí sa ihneď nalepí na ústa, jazyk, podnebie a hrdlo, čo môže vyvolať dávivý reflex a záchvat a dusenie je v takomto prípade viac než pravdepodobné.

Odporúčaná dávka škorice pre dospelého človeka je pol čajovej lyžice denne. Takže pokiaľ ju obľubujete ako dochucovadlo jedál či nápojov, v takomto množstve by to malo byť v poriadku. Veľké množstvo škorice totiž môže nepriaznivo vplývať i na pečeň najmä vďaka kumarínu, ktorý obsahuje.

Zdroj: mirror.co.uk