Dôkladným štúdiom ľudského genomu na doposiaľ najväčšej vzorke ľudí v histórii genetického výskumu vedci prišli k znepokojivému záveru. V posledných rokoch sa začína rodiť úplne nová rasa tzv. X-Menov!Toto senzačné, ale zároveň aj tak trochu desivé odhalenie majú na svedomí Cornellská a Kalifornská univerzita v USA. Práve tu totiž skúmali gény tisícok ľudí a prišli k šokujúcemu záveru. Ľudstvo (lepšie povedané niekoľko jedincov) za posledné roky prechádza nezvyklými genetickými mutáciami!

scientist working at the laboratory

Celý projekt sa začal zameraním na štúdium 202 génov na vzorke 14 002 osôb z celého sveta. Každý jeden ľudský genom obsahuje približne 3 miliardy párov tzv. bázií a vedci svojmu skúmaniu podrobili 864 000 týchto párov. Napriek tomu, že sa v podstate jedná len o ich zlomok, je to najväčší výskum našich genomov v histórii sekvenovania ľudskej DNA. Predstavitelia vedeckého tímu vo svojej práci uvádzajú, že až 95 % zmien, ktoré sa udiali pri sekvenovaní 202 génov v 14 002 ľuďoch bolo jedinečné, pričom 74 % týchto variant disponovali len jeden alebo dvaja ľudia.

“Tušil som, že sa vyskytnú zriedkavé variácie, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že ich bude také množstvo! Výskumy, ktoré sa uskutočnili v 50. rokoch minulého storočia ukazovali, že zmutovaný gén má iba jeden človek z 1 000 a dnes ich majú piati!” Uviedol vedúci projektu John Novembre z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Ok, dosť bolo vedeckých rečí, poďme na tú zábavnejšiu časť.

Rodí sa rasa X-MENOV

Všetko nasvedčuje tomu, že tieto genetické mutácie so sebou prinesú isté výhody. “Nové mutácie sú zdrojom zdedených variácií… Niektoré z nich môžu viesť k chorobám a dysfunkciám, zatiaľ čo iné udávať povahu a tempo evolučných zmien. Je to vzrušujúca doba,” nechal sa počuť profesor Darren Kessner z Kalifornskej univerzity.

X-Men-Character-Guide-X-Men-The-Last-Stand-Group

Je pravdou, že užitočné a zároveň škodlivé genetické mutácie vôbec nie sú nezvyčajným javom a ľudstvo doprevádzajú naprieč celou jeho históriou. Napriek tomu za predpokladu, že sa počet mutácií bude naďalej takto dramaticky zvyšovať, ľudstvo čoskoro poskočí o ďalší evolučný stupeň. Vznikne úplne nová rasa a tá stará nevyhnutne zanikne. Vlastne sa to už deje. Na svet pozvoľna prichádza nová rasa tzv. X-Menov!

Budú však títo ľudia silnejší a odolnejší voči chorobám a nepriazniam životného prostredia alebo v skutočnosti degenerujeme a blíži sa začiatok nášho konca?

Zdroj: evollution.com, hdwallpapers.in, screenrant.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!