Vzorom pre všetkých Rómov môže byť jednoznačne táto sympatická slečna, ktorú život poriadne skúšal. 19-ročnú Rumunku v mladosti rodičia opustili, no vďaka jej tete je z nej dnes vzdelaná žena. Odhodlane ide za svojimi cieľmi a jej úspechy sa šíria internetom po celom svete.

Mladá Perla Scripcariu pochádza z Rumunska, kde aj vyštudovala gymnázium a po jeho skončení aj s vyznamenaním, si podala prihlášky na päť špičkových britských univerzít – Birmingham, Portsmouth, Greenwitch, Coventry a Kent. Od všetkých škôl jej prišli pozitívne odpovede. Vybrala si štúdium medzinárodných vzťahov a politológie, ku čomu má jednoznačne najbližšie.

Perla nikdy nepatrila medzi Rómov, ktorí boli negramotní, žobrali, kradli či hrabali sa v smetných košoch. Práve naopak, miluje knihy, dokumentárne filmy, tanec aj spev. Pôsobí ako amatérska herečka, zdokonaľuje sa v speve a je dokonalým príkladom, ako môžu všetci Rómovia žiť.

Už ako dieťa som zažila veľa situácií, kedy ma deti odmietali a urážali, lebo som cigánka. Dokonca aj keď som mala výborné výsledky v škole, ironické poznámky som počúvala stále: Cigánka prišla k tabuli, ona to vie lepšie,“ priznala osudom skúšaná Rumunka. Napriek tomu sa stala jednou z najlepších študentiek na gymnáziu a dnes sa okrem štúdia venuje pomoci Rómom v ich integrácií do spoločnosti.

rómka0 rómka1 rómka2 rómka3 rómka5 rómka6 rómka7 rómka8 rómka9

Zdroj: Adevarul.ro | Foto: Facebook.com