Infolinka. To je vám taká vec, na ktorú voláte vždy, keď máte nejaký vážny problém. Je jedno, či už s platobnou kartou, telefónnym číslom alebo internetom. Zvyčajne od telefonátu na tieto čísla očakávate, že vám poradia, pomôžu a vy si naďalej budete vychutnávať svätý pokoj a životnú pohodu. No ale ja mám trošku iné skúsenosti.

Vždy keď volám na nejakú tú infolinku, tak očakávam, že sa dovolám osobe, ktorá je kvalifikovaná v danom obore, alebo že bude aspoň zodpovedná a pomôže mi vyriešiť moje problémy a podá mi logické odpovede, nad ktorými sa už viac nebudem musieť pozastavovať. No ale.. Áno je tam to ale. Neviem prečo, ale vždy keď volám na túto infolinku, tak mám pocit že sa rozprávam s cvičenou opicou, alebo s nahrávkou, ktorá má nagenerované náhodné odpovede.

Pred nedávnom som mal problém s telefónnym číslom. Tak som chytil ten mobil do ruky, vytočím číslo a čakám. Čakám 15 sekúnd, 30 sekúnd a stále nič. Asi po minúte mi zdvihol nejaký chalan s hláskom, že ma to hrialo pri ušku. Tým chcem povedať, že jeho dych má za následok globálne otepľovanie a keď sa rozhodne niekam ísť, tak sa v danej lokalite náhle oteplí tak minimálne o 25 stupňov. Dobre, tak každý sme nejaký a bez predsudkov voči jeho zreteľnej orientácii som mu začal vysvetľovať, aký mám problém.

„Vaše číslo je neaktívne v našej sieti,“ zaznelo z reproduktoru telefónu. Ak sa pýtate, že prečo z reproduktoru, tak to preto, lebo hovor som mal na hlasnom odposluchu, lebo ten telefón sa následkom jeho jemného hlásku začal prehrievať. Na jeho odpoveď sa nedalo nereagovať nijak inak ako otázkou typu „ako je to ku*va možné, keďže v ten istý deň som prijal nejeden hovor a aby toho nebolo málo, tak dokonca som z toho čísla volal na tú infolinku“?

„O aké číselko sa jedná?“ No do pi*e o číslo Jamesa Bonda, keďže volám ohľadom môjho čísla. Ale tak pochopil som, že chalan nie je len priteplený, ale aj kvalitne pripečený, tak som mu nadiktoval „číselko“, aby bol spokojný. Chalanisko sa chvíľu tváril, že robí výpočty pre NASA a zadelil mi vetu „Vaše číslo je neaktívne v našej sieti“. Vtedy som sa fakt už chytal za hlavu, pretože tú istú vetu mi povedal pred 5 minútami. Nedalo sa inak reagovať len slovom „Dobre.“ A zložil som.

Vtedy som si hovoril, že nebudem súdiť celú skupinu týchto pseudo informátorov, ale v tom som si spomenul na to, že takéto generátory náhodných slov som počul hádam už všade. A je jedno, či sa jedná o súkromné firmy, alebo dokonca aj o štátnu správu. V skratke, ja mám pocit, že tí ľudia, čo tam dvíhajú tie telefóny, sa dostali ku takejto práci záchodovým pohovorom. A takéto rady mi vie ponúknuť aj môj pes.