Ak patríte medzi milovníkov rôznych vesmírnych úkazov, určite si nenechajte ujsť ten, ktorý nám o pár dní predvedie Mesiac. Toto nebeské divadlo v hlavnej úlohe s našou prirodzenou družicou bolo naposledy možné pozorovať v roku 1948 a to ďalšie príde až o 18 rokov!

Prirodzený satelit našej planéty sa 14. novembra dostane do najbližšieho bodu k Zemi na svojej eliptickej dráhe a bude približne o 14 % väčší a 30 % jasnejší ako bežný spln. Tento úkaz bude najvýraznejší vo chvíli, keď Mesiac vidno blízko na obzore. Naposledy bol takýto supermesiac pozorovateľný v roku 1948. Hoci už dva supermesiace v tomto roku nastali a jeden ďalší bude možné sledovať 14. decembra, žiaden z nich nebude tak jasný a veľký ako tento.

Ak hovoríme o úkaze tzv. supermesiaca, musí platiť, že Mesiac je v perigeu (v bodoch na jeho eliptickej dráhe, kedy je najbližšie k Zemi), resp. bližšie ako 360 tisíc kilometrov od Zeme a nachádza sa v splne. Preto sa dá hovoriť aj o tzv. supersplne. Tento jav bude tak výrazný, že môže mať nepriaznivé účinky na senzibilných ľudí. Ak na vás teda naša prirodzená družica nijak zle nevplýva, nenechajte si ujsť toto nádherné vesmírne divadlo už teraz, pretože v takomto rozsahu ho budete najbližšie môcť sledovať až 25. novembra 2034. Aj preto musíme dúfať, že 14. novembra nebude zamračené!

Zdroj: Timeanddate.com, Edition.cnn.com, YouTube.com | Foto: Pixabay.com, Giphy.com