Vyslobodiť človeka zo zničeného auta môže byť aj pre skúsených záchranárov zložité. Všetci výrobcovia áut preto vytvorili tzv. záchranárske karty. Obsahujú trebárs polohu airbagov či nádrže, aby sa mohli bez rizika použiť napríklad strihacie stroje. Mercedes sa však ako prvý na svete rozhodol do áut vlepovať QR kódy.Tento šikovný marketingový ťah má svoje nesporné výhody. V prípade, že záchranár nemá dostatok informácií, stačí k malému štvorčeku s QR kódom priložiť smartfón a za pár sekúnd sú k dispozícií odporúčania automobilky, ako najlepšie a hlavne najbezpečnejšie vyslobodiť obeť nehody zo zničeného vozidla v danej modelovej situácii.

mb-qr-code-1280

Ťažko zničiteľné, ľahko dostupné

Pri nových mercedesoch sú už kódy samozrejmosťou, do starších modelov si ich môžete dať zadarmo vlepiť. Ide o dve malé nálepky strategicky umiestnené tak, že pravdepodobnosť zničenia oboch miest naraz je veľmi nízka. Miesta sú zvonku ľahko dostupné. Ide o vnútornú stranu viečka nádrže a protiľahlý strešný stĺpik.

Jazyk rozozná podľa mobilu

Záchranárska karta je od budúceho mesiaca dostupná v 23 jazykových verziách a záchranárovi sa po nasnímaní QR kódu zobrazí tá, v ktorej má nastavený jazyk v telefóne či tablete. Ak nie je dostupná, automaticky mu spustí anglickú verziu. Len či na snímanie QR kódov budú mať záchranári čas. A dostupný internet.

FAHRZEUGE_Rettungssticker_von_MB_01

Zriekli sa patentu

Chvályhodné však je, že automobilky myslia nielen na to, ako vytvoriť čo najrýchlejšie, najúspornejšie a najbezpečnejšie autá, ale aj na to, ako sa čo najrýchlejšie dostať k zraneným po nehode.   si zaslúži potlesk ešte z jedného dôvodu: Zriekol sa patentovej ochrany, aby nápad s QR kódom mohli okamžite využiť aj iné automobilky.