Včera odštartovali prvé preteky 56. sezóny pohára Formuly 1 v austrálskom Melbourne. Pretek bol nazvaný aj peklom na trati. Čo sa dialo a čo prinesie sezóna 2015 vám radi priblížime. 

Traja nováčikovia

22 jazdcov, 11 tímov, 20 Veľkých cien. Toľko nová sezóna v číslach. Medzi elitu jazdcov pribudnú tri mená. Pravdepodobne najsledovanejším nováčikom bude Max Verstappen, syn bývalého pilota F1 Josa Verstappena. Max Verstappen je najmladším jazdcom v histórií F1, má iba 17 rokov! Carlos Sainz Jr., víťaz minuloročnej Formuly Renault 3.5 zasadne do kokpitu monospostu Scuderie Toro Rosso. Tretím nováčikom je bývalý testovací jazdec Williamsu Felipe Nasr, jazdiť bude pre Sauber.

Max Verstappen je najmladším jazdcom v histórií F1, má iba 17 rokov!

Alonso v Austrálií nenastúpil

alonso

Jeden z favoritov na zisk titulu majstra sveta Formuly 1 Fernando Alonso na nedeľné preteky v Melbourne nenastúpil. Po nehode na tréningu, pri ktorej musel zasahovať až záchranársky vrtuľník, utrpel otras mozgu a lekári mu štart na úvodnej Veľkej cene nepovolili. Alonsova cesta za titulom bude bez úvodných bodov náročná. Úvodná Veľká cena bola dramatická, výjazd Safety Car už v prvom kole, šesť jazdcov preteky nedokončilo. Víťazom sa stal Lewis Hamilton, stavil na istotu a prvú priečku si držal od začiatku pretekov až po cieľ.

Medceres si verí

mercedes f1

V minuloročnej sezóne triumfoval Mercedes, tento rok sa chváli ambíciami obhájiť titul lídra. V monopostoch Mercedesu sa objavili úplne nové motory. Pôvodné osemvalce s 2,4 litrami objemu nahradili hybridné šesťvalce s objemom 1,6 litra. Downsizing vládne svetu.

Najštýlovejší mechanici

Formula 1 nie je iba o jazdcoch a monopostoch, veľmi významnú úlohu v pretekoch zastávajú aj mechanici v boxoch. Mechanici Williamsu vstúpili do novej sezóny naozaj luxusne. V novej reklame Williamsu sa odprezentovali v elegantných oblekoch. Páni z boxov potvrdili staré známe “Nikdy nemôžete byť príliš dobre oblečení a priveľmi vzdelaní.”

foto: mercedes, formula1.com