Nosorožec biely žijúci v Keni si ako jeden z mála tvorov naozaj zaslúži označenie “jedinečný”. Je totiž jediným samcom svojho druhu vyskytujúcim sa na našej planéte, a preto si ho musíme strážiť!Nosorožec menom Sudan si zrejme nevie ani len predstaviť, akú vzácnosť predstavuje pre náš svet. Keďže ide o posledného žijúceho samca nosorožca bieleho, vyslúžil si prísnu 24-hodinovú stráž. V keňskej rezervácii  Ol Pejeta s rozlohou 90 000 akrov ho nepretržite stráži niekoľko vojakov, ktorí zároveň dohliadajú aj na dve samice zo štyroch žijúcich. Ďalšie dve bývajú v zoo – v Dvore Králové nad Labem a San Diegu, pričom aj tá patrí českej zoo.

Dozor ozbrojených síl je nevyhnutný kvôli pytliakom, ktorí tieto zvieratá zabíjajú najmä kvôli rohom. Na čiernom trhu sa ich cena pohybuje v priemere 75 000 dolárov za kilo. Sudanovi však boli rohy radšej pre istotu odstránené.

Ešte do októbra minulého roka žil v rovnakej rezervácii aj 34-ročný Suni, ktorý bol do Kene privezený aj so svojimi tromi súrodencami v roku 2009 taktiež zo spomínanej českej zoo, kde všetci štyria prišli na svet.

Nosorožec biely sa spolu s hrochom zaraďuje na druhú priečku v rebríčku najväčších suchozemských zvierat, kde patrí prvenstvo slonovi. Môže vyrásť až do výšky 1,8 m, do dĺžky 4 m a jeho chvost meria zvyčajne okolo 70 cm. Čo sa týka hmotnosti, váha tohto druhu nosorožca môže dosiahnuť až 2,3 t, pričom samice sú aj o pol tony ľahšie než samce. No a na rad prichádzajú vzácne rohy – predný roh môže narásť až do dĺžky 1,3 m a zadný meria okolo 40 cm.

nosorozec 3 nosorožec 2 nosorožec nosorožec.jpg 1

Foto: Facebook, Twitter

Zdroj: huffingtonpost.com