Futuristicky pôsobiaci projekt by mal byť v prevádzke už okolo roku 2035.

Nóri plánujú futuristické diaľnice. Budú jazdiť v tubách ponorených pod vodou. Takýto spôsob riešenia dopravy je síce katastrofálne drahý, no vzhľadom na morfológiu krajiny jediný reálne efektívny.

Krajina fjordov sa už dnes chváli 1 150 tunelmi, z ktorých je približne 35 pod hladinou mora. A budú pribúdať ďalšie. Dôvodom na posilnenie dopravnej infraštruktúry je kolabujúca doprava v krajine. Jej súčasťou sú trajekty, ktoré nezvládajú prevážať enormný nárast aút za posledných pár rokov.

Môžete sa pýtať, prečo sa Nóri nerozhodli postaviť klasické mosty či tunely. Odpoveď je jednoduchá. Na niektorých miestach krajiny je povrch tak zložitý, že jednoducho nie je možné v týchto miestach vybudovať fungujúcu cestu. Aj preto sa kompetentní rozhodli odklepnúť futuristický projekt za približne 22 miliardy EUR.

Nórske cesty budúcnosti teda ponoria pod hladinu. Bude sa jazdiť v dvoj- a štvor- prúdových tubách, ktoré budú pod hladinou zavesené na plávajúce pontóny. Tie majú byť ukotvené do okolitých skál. Hĺbka ponoru trubíc by mala byť približne 30 metrov pod hladinou. Okrem jediného zrealizovateľného konštrukčného riešenia majú ponorené tuby aj tú výhodu, že veľmi citeľne skrátia čas dojazdu z bodu A do bodu B. Dnes trvá cesta z Kristiansandu do Trondheimu približne 21 hodín, najmä pre sedem trajektových úsekov. Vďaka ponorenej diaľnici by ste mali už v roku 2035 zvládnuť túto trasu za 10 hodín.

Zdroj: thenextweb.com l Foto: thenextweb.com