Planéta Mars v sebe ukrýva obrovské množstvo záhad. A aj keď sa ich v súčasnosti snaží ľudstvo všetky vyriešiť, potrvá niekoľko desaťročí, kým sa to možno podarí. Navyše, najnovšie k nim pribudla ďalšia. Na povrchu sa totiž objavila „morzeovka“.Je zaujímavé, že nevšedné tvary sa rozprestierajú priamo na južnom póle planéty, čo je pre ľudstvo ideálny bod na sledovanie. Tieto „bodky“ a „čiarky“ pritom v nejednom z vedcov zanechali dojem, že ide o akýsi kód zašifrovaný v morzeovke. To by mohlo znamenať, že sa nám mimozemská civilizácia obývajúca Mars snaží niečo naznačiť. Zdá sa ale, že v skutočnosti je všetko inak.

Po dôkladnom preskúmaní sa totiž zistilo, že ide o piesočnaté duny naviate dvojsmerným vetrom. Vyplýva to z faktu, že všetky útvary nevybáčajú zo smeru svojho suseda a vytvárajú dokonalý symetrický obrazec. Na póloch planéty Zem takéto útvary nemáme šancu vidieť, pričom jeden z dôvodov je, že pri póloch dosahujú pohyby vzduchu (vietor) nulové hodnoty. Svoj názor na celú situáciu pridali aj geofyzici, tí zasa argumentujú nepravdepodobným podzemným pohybom.

Foto: Sciencealert.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.