Doba sa zmenila a s ňou sa zmenili i trendy. Každý z vás iste niečo zbieral, vymieňal, staval alebo majstroval. Ako deti sme jednoducho trávili čas vonku. Tá doba je, bohužiaľ, už preč a nahradili ju moderné technológie a vysedávania za počítačom. Čo nám ale nikto nevezme, sú spomienky. Preto si poďme zaspomínať na veci, ktoré ovplyvnili naše detstvo. :) 

Kartičky hokejistov

Nebolo chlapca, ktorý by nezbieral hokejové kartičky. Vždy sa našiel aký-taký peniaz a už sa utekalo do trafiky alebo najbližšieho obchodu kupovať kartičky. S veľkou radosťou sme balík s kartičkami otvorili a nové kartičky založili do albumu. Ak sme už kartičku mali, nezúfali sme, pretože sa ešte vždy našiel kamarát, s ktorým sme si mohli vymeniť tie, ktoré nám chýbali.

Kartičky hokejistov

(foto: hokejovekarty.sk)

Tamagoči

Pamätáte si vášho domáceho miláčika, ale v digitálnej podobe?  Áno, je to veľmi populárne Tamagoči, ktoré k nám dorazilo z Japonska. Už ako deti sme mali povinnosti sa o toto virtuálne zvieratko starať a dávať mu krmivo. Veľmi malá záležitosť, ale dokázala zabaviť na poriadne dlhý čas. Dnes sú podobné aplikácie, ktoré pracujú na báze tamagoči, dostupné na každom smartphone. Ako sme už poznamenali v úvode – doba pokročila.

Tamagotchi

Šlapacie motokáry/ Káričky

Samozrejme, ako deti sme nemali vodičské preukazy. Ale vášeň pre autá sa už u nás prejavovala. Ako malí chlapci sme chodievali na smetisko, prekutrali sme otcovi garáž a následne získané diely skladali dokopy, aby sme vytvorili legendárnu motokáru. Ak bola motokára hotová, stačilo nájsť vhodný kopec, z ktorého sme sa dookola spúšťali. Bola tu aj druhá možnosť. Zobrali sme BMXku, uviazali lano o káričku a bicykel a šup ho na cesty.

Šlapacia motokára

(foto: facebook.com/socikstyle)

Zbieranie známok

Ďalšia zberateľská záležitosť. Známky sa zbierali ako na bežiacom páse – odlepovali sme ich z poštových obálok, vymieňali a kupovali. Nesmel chýbať ani album, do ktorého sme ich zakladali.

Zbieranie známok

(foto: infofila.cz)

Papieriková pošta

Mobily boli pre nás ešte v nedohľadne a my sme si už vtedy vedeli poslať správu. Zriadili sme si schránky, do ktorých sme ukladali lístočky s textom. V škole fungovali podávačky z lavice do lavice a my sme si potajme, za chrbtom pani učiteľky, podávali správy o tom, čo budeme robiť poobede. Tí šťastnejší si touto formou dopisovali so svojimi láskami zo školských lavíc.

Papieriková pošta

(foto: Thirtyhandmadedays.com)

Autíčkový koberec

Sen každého chlapca – mať čo najväčší autíčkový koberec. Samozrejme, k tomu nemohli chýbať ani malé angličáky, ktoré by po cestách jazdili. Stretávali sme sa preto, aby sme si zajazdili na koberci, riešili dopravné situácie a skúsili si aj búračky. Dá sa povedať, že taká prvotná autoškola pre malých. Nuž, asi sme sa niečo naučili.

Autíčkový koberec

(foto: Themetapicture.com)

Cartoon Network

Legendárna televízna stanica, pri ktorej sme dokázali stráviť hodiny, aj keď sme nerozumeli po anglicky ani slovo. Stačili nám na tú dobu skvelé animácie, humor a jednotlivé rozprávky sme už poznali naspamäť. Johnny Bravo, Powerpuff Girls, Courage the Cowardly Dog, Dexter’s Laboratory alebo Ed, Edd n Eddy. To boli rozprávky nášho detstva.

Cartoon Network

(foto: geracaogeek.com.br)

Pokémon kartičky

Pokémoni ovládali naše životy. Každú sobotu sme vstávali skoro ráno, aby sme si pozreli najnovšiu časť Pokémona. Šikovní obchodníci spracovali aj kartičky a biznis bol na svete. Na týchto kartičkách sme si fičali asi všetci. Kupovali, vymieňali a lepili do albumov – to bola naša každodenná činnosť.

Pokémon kartičky

(foto: Pokeorder.com)

Futbal na ulici / Hokej na jazere

Žiadne ihrisko, žiadne bránky. Stačila jedna lopta, dobrá banda a kusy oblečenie alebo kamene, ktoré slúžili ako bránka. Kto prekopol susedovi za bránu, za trest musel ísť pre loptu. Problém bol, keď mal sused/ka zúrivého psa. Vtedy sme museli najprv odlákať psa, ďalší z nás preskočil plot a už o chvíľu sme hrali zase. Nevadili nám ani odreté kolená a špinavé ruky od asfaltu. Hlavne, že sme sa zabavili. V tomto istom duchu sa niesol aj hokej na zamrznutých jazerách.

Hokej na jazere

(foto: grangergrouptahoe.com)

Kuša

Ako malých chlapcov nás zaujímali aj zbrane. Veď odmalička nám rodičia kupovali v stánkoch pri kolotočoch umelohmotné zbrane. Povedali sme si: Prečo míňať peniaze, keď si môžeme zbraň vyrobiť aj doma? Z dreva sme vystrúhali kušu, pripevnili štipec, natiahli gumu z trenírok, zastrúhali špajdle a kuša bola na svete.

Kuša

(foto: sashagermanyjournal.blogspot.sk)

Prestrelky

To, že zbrane boli súčasťou našich chlapčenských životov, sme už spomínali. Umelohmotným zbraniam holdovali aj dievčatá, a tak sme mohli hrávať všetci spoločne prestrelky. Na ulici, na sídlisku a vždy dva tábory, v ktorých sme  väznili členov nepriateľského tímu. Všade veľa kriku, žiadne náboj, ale o zábavu bolo postarané na niekoľko hodín.

Prestrelky

(foto: nazory.ihned.cz)

Pogy

Snáď každé dieťa bolo vášnivým zberateľom pogov. Pogy sme kupovali alebo  vymieňali. Vždy sme sa pochválili kamarátom, ak sme ulovili nejaký zaujímavý kúsok. Doma sme hromadili neskutočne veľkú zbierku pogov. Dohodli sme si miesto, nabalili si pogy a išli o ne hrať. Spomínate si?

Pogy

(foto: birdz.sk)

A s čím ste sa hrávali vy? Ak sme na niečo zabudli, vaše tipy a postrehy radi uvítame v diskusií pod článkom.