,,Nesledujte len Talianov, stopa vedie inam,” tvrdí investigatívny reportér, ktorý s nebohým Jánom Kuciakom spolupracoval na ďalšej oveľa závažnejšej kauze, než je talianska mafia na Slovensku. Portál Aktualne.cz dnes v ranných hodinách uverejnil prepis rozhovoru s investigatívnym novinárom Radovanom Bránikom. Ten v ňom opísal dôvod, prečo boli podľa neho Kuciak so snúbenicou zastrelení. Údajne má za všetkým stáť takzvaná justičná mafia pôsobiaca na jednom z kľúčových slovenských súdov, ktorá sa za posledné roky rozvinula do obludných rozmerov a nehodlá o svoje postavenie prísť.

Podľa Bránika vznikla na Slovensku kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov. Malá časť sudcov má byť dokonca kúpená. ,,Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,” doplnil pre Aktualne.cz.

Zároveň poukázal na údajnú priamu angažovanosť premiéra Róberta Fica a ministra vnútra Róberta Kaliňáka v tejto veci. Bránik si myslí, že celá vec pred rokmi v úplných začiatkoch budila u mnohých politikov dojem, že ju dokážu kontrolovať, a dokonca z nej bez následkov profitovať. Dnes si to už ale žije vlastným životom a Fico s Kaliňákom sa vraj začínajú báť.

Na otázku, či si myslí, že páchateľ mal od prvého počiatku v úmysle vraždiť a či bolo vzbudenie obrovskej pozornosti médií a verejnosti jeho hlavným cieľom, odpovedal Bránik priam desivo. Vzbudenie obrovskej pozornosti vraj malo byť rozhodne cieľom a taktiež pokusom donútiť novinársku obec podľahnúť emóciám a stále viac zneprehľadňovať situáciu. ,,Novinári dostali odkaz, že hra skončila, a keď nesklapnú, dopadnú zle i oni aj ich blízki. Voľba je teraz na nich. Skúste sa na to chvíľu pozerať optikou nájomného vraha vyššej kvality. Cieľ je strelený do srdca a svedok do hlavy. Tým chcel povedať, že novinári by sa mali zamilovať do iných tém a ich blízki si nemajú nič pamätať,” vysvetlil.

Nežná mafia ctí aspoň nejaké pravidlá a pretože ani pre ňu nie sú vraždy bežné a nie je si v nich istá, používa rany istoty a vraždí bez svedkov. Obe zásady však boli porušené. Malo by teda ísť o svojráznu formu komunikácie niekoho, kto presne vie, čo robí. ,,Taký človek nedáva ranu istoty a neuteká. Počká, než sa presvedčí, že skutočne dokončil to, za čo mu zaplatili a potom pomaly odíde, bez akéhokoľvek vzbudenia podozrenia,” zdôvodnil.

Nakoniec pri otázke, či budú niekedy materiály o takzvanej justičnej mafii zverejnené, odpovedal tajomným odkazom: ,,Šanca existuje. Materiál bude zverejnený a verím, že na jeho základe dôjde k odsúdeniu ľudí, ktorí to celé realizovali. Akýkoľvek ďalší násilný čin voči blízkym konkrétnych osôb to zverejnenie ešte urýchli. Kto potrebuje, ten tomuto odkazu nepochybne porozumie,” dodal na záver.

Zdroj: Aktualne.cz |Foto: Facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.