Tak a po roku je to tu znova, pre niekoho veľká úľava, pre iných stresujúce obdobie. Prišlo obdobie dovoleniek a vybrať si dovolenku, na ktorú ide viac ako jeden človek, býva často peklo. Ten chce ísť tam, tomu sa nepáči hentam, títo chcú ísť inam a ste v nekonečnej špirále a nie a nie sa z nej dostať. Urobte toto leto výnimku, nenavrhujte vlastnú destináciu, radšej sa nechajte inšpirovať. Máme pre vás dve európske destinácie, ktoré sú úplne výnimočné a zároveň úplne odlišné.

 

Veľká nádhera pri Jadranskom mori

Zbožňujete Jadranské pobrežie, no už ste presýtený z preplnených pláži v Taliansku a Chorvátsku? Stále to isté, stále tie isté jedlá, stále plné pláže, stále tie isté miesta? Vyskúšajte niečo, kde turistov vítajú s otvorenou náručou, miesto, ktoré je úplne odlišné od všetkých miest pri Jadranskom mori. Užite si dovolenku v Čiernej hore, vysoké hory, fantastickú architektúru, výnimočné pláže a to všetko bez toho, aby ste na každom rohu vrazili do turistu. Urobte tak skôr, kým sa aj z Čiernej hory nestane mainstreamová záležitosť.

Orient v Európe

Keď máte radšej stávku na istotu a experimentovať sa vám veľmi nechce, skúste dovolenku v Turecku. Hranica dvoch úžasných kontinentov, mix európskej a orientálnej kultúry, krajina skvelého jedla, kávy a vône pouličných trhov. V Turecku môžete vyskúšať tri moria – zo západu ho obmýva Egejské more, na juhu Stredozemné a severné brehy zalieva svojimi vlnami Čierne more. Diverzita nielen kultúrna ale aj morská.

Musíte skúsiť, vidieť, zažiť

Čo musíte vidieť v Čiernej hore? Rozhodne to sú magické národné parky – Skadarsko a Durmitor. Nedoknutá príroda, ktorá pripomína Aljašku. A čo ochutnať z kuchyne? Raštan, Kačamak či Grašak. Balkánska kuchyňa patrí medzi najlepšie v európe, vyskúšajte ju. Z Turecka nemôžete odísť bez toho, aby ste si vychutnali úžasnú kávu, pofajčili shishu, vypili miestn čaj alebo sa pohádali s predavačom na trhu. Bon voyage.