Mnohí z vás si pri slove leto predstavujú dovolenku v zahraničí, ideálne pri mori. Avšak už dávno neplatí, že naša krajina nemá čo ponúknuť, a preto sme si pre vás pripravili 5 tipov, ako stráviť leto na území našej milovanej krajiny.

Spätý s prírodou

Už v škole ste sa učili, že Slovensko ukrýva 9 národných parkov a 14 chránených oblastí. Nebojte sa, počas jedného leta nemusíte stihnúť všetky. Nemali by ste však zabúdať na čaro nášho prírodného bohatstva, veď také Tatry a Slovenský raj by mal predsa navštíviť každý Slovák. Urobte si potrebnú prípravu, nepreceňujte svoje sily a môžete vyraziť na cesty. Pomôcť vám môžu turistické weby a blogy.

biokupalisko sninske rybniky

A keďže k letu patrí, samozrejme, kúpanie, nezabudnite sa pozrieť aj na vodné nádrže, ktoré svoju slávu stratili hneď po otvorení hraníc, prípadne novovybudované prírodné kúpaliská. Ak ste odvážny, nezabúdajte prespať v prírode, vďaka čomu možno zistíte, aké krásne je byť pár dní bez technológií.

Na cestách za hudbou

Ak ste milovníkmi dobrej hudby, na výber máte množstvá festivalov. Zažijete príjemné chvíle so starými a možno aj novými priateľmi, spoznáte nové kapely a možno stretnete aj svoju nastávajúcu. V ponuke máte napríklad Hip-hop žije, Top Fest, Grape či Pohodu, pre väčšie uvoľnenie nevynechajte Uprising. Na svoje si príde naozaj každý.

pohoda festival

Adrenalínové cestovanie

Aj keď pri stave našich ciest môžeme takto nazvať aj bežnú cestu do práce, počas leta vsaďte skôr na cestu za adrenalínom. Pre bojkov začneme zľahka napríklad jazdou na štvorkolkách, prípadne skúste wakeboard. Tí náročnejší by mohli prekonať samých seba a skúsiť si bunjeejumping, zoskok z komína alebo rovno z lietadla? Výber je len na vás. Nezabudnite si všetko natáčať a zapisovať a na konci leta môžete očariť kamošak, ktorý sa opäť ponáhľal do Chorvátska bojovať o svoje miesto na štrku s českými turistami (nič proti Chorvátsku a českým turistom).

Historické leto

Možno sa vám to nezdá, ale aj v lete sa môžete niečo naučiť.  Slovensko ponúka okrem prírody a zábavy obrovský počet hradov a zámkov. Je len na vás, ktoré sa rozhodnete poctiť. Pre zaujímavé spestrenie môžete navštíviť aj tie, na ktorých straší, prípadne iné strašidelné miesta na Slovensku. Za zmienku stojí napríklad zrúcanina Čachtického hradu, Dom duchov v Štiavnických baniach, ale aj čarokrásny Bojnický zámok. Skúsiť môžete aj Spišský hrad, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO a patrí k tým najväčším na Slovensku.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: tatry.sk, pohodafestival.sk, Milan Bališin